DekorasyonGenelStiller

Eklektik Tarzı Dekorasyon İç Mimari Stil

ekletik tarz

Evin, dairenin, ofisin veya otelin içindeki sıradışı ve orijinal eklektik tarz, stillerin bir karışımı, farklı yönlerin bir birleşimidir, özgürlük, hayal gücü ve yeni bir tane yaratır. Eklektik iç, oluşturmak isteyen ve cesaretlerini göstermek ve her zamanki ötesine geçmekten korkmayan modern insanlar için harika. Daire, ev, ofis veya salonun içindeki unutulmaz eklektik tarz, metropolün kalbinde bir rahatlık ve benzersiz bir ruh hali yaratacaktır: dünyadaki her büyük şehir, eklektizmin cazibesine uymaktadır.

İç tasarımdaki eklektik tarz: 

İki veya üç (bazen dört) stilin karıştırılması;

Eklektizm temel, her zamanki, klasik veya tarihi üsluplar veya onların tarzları;

Eklektik tarzdaki düzenleme, çeşitli dekoratif malzemelerin kullanılmasına izin verir: ahşap, taş, metal ve cam, kumaş. Plastik aksesuarlar ve mobilyalar, arka planla ve döşemeyle uyumlu olarak harmanlandıklarında da uygun olacaktır;

Modern tarzların aksine , Eklektik parlak renk bolluğu sağlamaz. Tipik olarak, arka plan rengi açıktır, mobilyalar ve dekor doğal renklerdedir (hem doygun hem de pastel tonlarda);

Stilistik unsurlar (mobilya, dekor, renkler, doku, malzemeler) organik olarak uyumlu, dengeli olmalıdır. Eklektizmin temeli uyumdur. Bilinen stillerin kombinasyonuna dayanan yeni bir stil tarzıdır;

Bu tarz samimi ve özgün, yenilikçi ve klasik ve klasik unsurlarla birlikte. İşlevsellik, titiz şekiller ve yumuşak çizgiler kombinasyonu ile karakterizedir.

Eklektik tarzdaki daire konforlu, güzel ve sıradışı görünüyor. Bu tarzdaki iç mekanın temel kuralı, temel olarak iki veya üç stil (temelde tarihsel stiller) seçmek ve özelliklerini harmanlamaktır. Beş veya altı veya daha fazla stil karıştırmaya çalışırsanız, Kitsch’i alırsınız.

Bu stille uyumlu bir iç mekan yaratmak için kusursuz bir tada ve farklı stillerin temelleri hakkında temel bilgilere sahip olmanız gerekir. Bu yüzden profesyonellere yönelmek gerekiyor.

Stil özellikleri

Mobilya

 • Eklektik tarzdaki dairelerin iç mekanları, farklı mobilya stillerinin kullanımı sayesinde uyumlu görünüyor. Eklektik tarzın öne sürdüğü temel gereksinimler: mobilyalar işlevsel, konforlu ve güzel olmalıdır.
 • Lüks bir yemek masası ve sandalyesini oryantal halı ile “Modern” bir büfe tarzında birleştirmek kabul edilebilir. Orantılılık, zerafet ve özel özgürlük ve uyum atmosferi – bütün bunlar tarzı ayırt eder.
 • Mobilya, modern ve klasik, pahalı ve uygun fiyatlı, şık ve basit olabilir.
Eklektik tasarımın evrenselleşmesi ona büyük bir ün kazandırdı

Tekstil

 • Tekstil ürünleri belli bir ruh hali yaratmaya yardımcı oluyor: Eklektik, doğal kumaşların ve klasik oryantal tarzın sadeliğine, geometrik ve etnik baskılara yöneliyor. Baskısız doku yüzeyi de önemlidir: düz perdeler, döşemelik, yatak örtüleri.
 • Bir daireyi kendin yap, parlak minderler, süslü ekoseler, güzel perdeler, orijinal halı ile yaşamayan bir görünüm elde et.
Eklektik tasarım yastık, resim ve lezzetin diğer unsurlarıyla dolu

Dekorasyon

 • Daire veya ofiste, salonda veya otelde eklektizm, belli yaştaki (genellikle tarihi) veya ülkenin (genellikle egzotik) ruhunu yansıtan dekoratif unsurlar olmadan düşünülemez.
 • Eklektik tarzdaki tasarım, genellikle parlak bir dekor elementleri, tekstil ürünleri gerektirdiğinden, duvarların arka plan rengi genellikle açık (beyaz, krem, açık bej, vs.). Mobilya açık (bej, beyaz, açık gri, vb.) Veya koyu olabilir: siyah değil, yoğun mavi, kahverengi, şarap tonları, brendi ve diğerleri.
 • Eklektizm tarzı iç tasarım, stil ve kaos karışımı arasında denge kurmak kolay olmadığı için karmaşıktır. Eklektik tasarımdaki karışıklığı, vahşiliği, zıtlığı kabul etmiyor.
Cam tavanlı oturma odası eklektizmiyle villamızın şık manzarası

Tarzın Tarihi

Mimari tarz olarak eklektik XIX yüzyılın ilk yarısında ortaya çıktı. Başlıca ilkeleri klasik mimarinin katı kapsamından ayrılmak ve binaların işlevselliğinin önemini arttırmaktır. Her bina kendine özgü stile uygun.

Eklektik, iç tasarım alanına kurallar ve kanonların reddedilme şekli olarak girdi, kendini gerçekleştirme, ifade özgürlüğü ve en güzel, konforlu ve ilginç olanı bir araya getirme girişimi olarak ekledi. Mevcut stiller

Eklektik kelimesi Yunancadan “favori / seçici / en iyi” olarak çevrilebilir.

Eklektik nereye uygundur?

Bir daire veya ofisin içindeki eklektik tarz, özgürlük, yaratıcılık ve özgünlüktür. Bu stil hem konut hem de konut dışı binaların dekorasyonu için mükemmeldir.

Bir apartman dairesi veya kır evi tasarımında eklektik konsept, mülk sahibi ile ilgili olan şeylerle dolu rahat bir alan yaratılmasını içerir: seyahatlerden gelen hediyelik eşyalar, hediye olarak kabul edilen veya hediye alan, moda ve vintage, sanatsal ve basit şeyler tamamen.

 • Mutfağın içindeki eklektik tarz – güzel ve kullanışlı parlak küçük şeyler, açık renkli ve modern cihazlar. Bu mutfağın özel çekiciliği ve kişiliği, sıradışı döşeme karoları (yer, duvarlar, mutfak önlüğü) orijinal avize (kristal, klasik stilize veya dövme), duvarlarda temalı resimlerle verilir. Eklektik mutfak iç organik ve rahat görünüyor.
Ekolojik motiflerle aydınlık mutfağın eklektik iç mekanları
 • Bu tarzın evrensel karakteri çekici: eklektik tarz her oda için uygundur. Eklektizm, herhangi bir odada (mutfak, banyo, oturma odası, çocuk odası) organik olarak bakmaktadır. Eklektik Yatak Odası konforlu bir mobilya, parlak perdeli büyük bir yatak, ahşap çekmeceli dolap hafif arka plan ve koyu ahşap mobilyalar, sade dekor ve tekstil ile birlikte uygundur.
Yatak odasında aydınlık ve etkileyici eklektik tasarım
 • Eklektik Oturma Odası – rahat kanepeler ve koltuklar, kitaplar için düşük raflar, sade mobilyalar ve aydınlık, unutulmaz bir dekor: resimler ve vazolar, heykeller ve resimler, kutular ve canlı bitkiler, orijinal lambalar ve minderler.
Oturma odası mobilyaları ve tavan süslemesi şeklinde gizli eklektizm

Eklektizm tarzındaki oda katı ya da aydınlık, sağduyulu ya da etkileyici olabilir, ancak her zaman bir hayal gücü ve ifade, özgürlük ve rahatlık bölgesidir.

Ahşapla süslenmiş eklektik tarzdaki banyo

İç mekanın eklektik tarzı sadece dairenin tasarımına uygun değil. Otel bu tarzda dekore edilmiş rahat ve sıradışı bakacağız. Böyle bir yerde rahatlayabilir, günlük endişelerden kaçabilir, daha fazla başarı için güç kazanabilirsiniz.

Restoranda Eklektik İç Tasarım Stili

Neden Eklektizm?

İç mekanda eklektizm – orjinalliği, tarzı, kişiliği ve yaratıcılığı. Bu, kendi tarzını korurken bilinen trendlerin katı kurallarından uzaklaşmak isteyenler için idealdir. Eklektizm, yaratıcı insanların, sıra dışı insanların seçimidir.

İç tasarımdaki eklektik tarz:

 • Sadelik ve karmaşıklık kombinasyonu;
 • Farklı stillerdeki tanınabilir unsurları yeni, orijinal, orijinal bir şeyle karıştırmak;
 • Duygu sentezi, temalar, akışlar.

Dolayısıyla, bu modern ve zamansız tasarım stilinin bu kadar ayrıntılı bir tanımından da anlaşılacağı gibi, imajlarını önemseyen ve aşırı şovdan hoşlanmayan insanların talebi var. Eklektizm tasarım fikirleri, kavramın evrenselleşmesi nedeniyle gerçekliğini asla yitirmez. Kişi bu stili barok gibi eski stillerle karıştırır ya da abartılı bir neoklasiklik diyebilir, ancak benzersiz ve polimorf görünümünü çağlar boyunca taşıyacaktır.

İlgili yazılar
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Minimalist İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır? 

Devamını Oku
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Rustik İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Devamını Oku
DekorasyonGenelTeknoloji

Antre koridorunu tasarlarken dikkate almanız gereken bazı ipuçları

Depolama: Antre koridorunda yeterli depolama alanı sağlamak önemlidir. Ayakkabılar, ceketler…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir