DekorasyonGenelStillerTrendler

African Tarzı İç Mimari Dekorasyon Stili

African-Tarzi-Ic-Mimari-Dekorasyon-Stili

Dünyadaki iç tasarım ilhamlarının büyük çoğunluğunun yalnızca iki büyük coğrafi konumdan geldiğini bilmek sizi şaşırtabilir. Çoğu zaman, çeşitli Avrupa ülkelerinden ve oradan gelen tasarım tarzlarından ve bazı fikirlerin doğası gereği daha egzotik olduğu doğudan ilham alan batı konseptlerine bakıyoruz.

Genellikle en çok ihmal edilen alanlardan biri Afrika kıtasıdır. İster inanın ister inanmayın, Afrika tarzı, muhtemelen istediğimizden daha az karşılaştığımız bir stil. Ancak şimdi, Afrika tarzı iç tasarımın ve Afrika ev dekorunun tüm yönlerine odaklanmanın zamanı geldi!

Afrika, kuzeyde Fas ve Mısır gibi ülkelerden güneyde Namibya, Mozambik ve Güney Afrika’ya kadar uzanan oldukça büyük bir kıtadır. Her ülkenin kesinlikle kendine özgü bir iç tasarım stili vardır; bununla birlikte, bu bölgedeki iç tasarım stilleri tipik olarak daha topraksı ve nötr olan ve aynı zamanda renk sıçramalarını da içeren tonları içerir.

Afrika’nın dekoru esas olarak doğadan, renkli kumaşlardan, vahşi hayvanlardan ve çeşitli geleneksel ahşap oymalarından esinlenmiştir. İnsanların kendilerini Afrika tarzı tasarımlardan esinlenerek bulmalarının birkaç nedeni var, bazıları fotoğraf çekmek için safariye çıkma fikrinden keyif alırken, diğerleri sadece bölgenin çeşitli kültürel ve tarihi perspektiflerinden keyif alıyor.

Size en çok ilham veren şey ne olursa olsun, Afrika tarzını kendi ortamınızda kullanmanın birçok farklı yolu vardır.

Yabancı ülkelerden gelen tasarım tekniklerini kullanmak, iç mimarlar için çok yabancı bir şey değil, çünkü sonsuza dek kendi projeleri için yeni ve heyecan verici fikirler bulmak için kendi pasaportlarını kullanıyorlar. Belki de şu anda en büyük ve en popüler trend, Afrika esintili iç tasarımdır.

Hem zengin hem de derin renkler, daha doğal bileşenlerle birleştiğinde, Afrika’dan ilham alan tasarımların çoğunda bulacağınız şeylerdir ve bunların tümü, kapladıkları her alana rahatlık hissi katacaktır. Bu özel stil, bir hayvanın kafasını doldurmak ve şöminenizin üzerine monte etmek yerine toprak tonları ve doğal malzemeler gibi unsurları kullanmakla ilgilidir.

Çağdaş Afrika dekoruna sahip bir alanı dekore etmeye gelince, bir odayı dekoratif maskeler, fotoğraflar, sandalyeler, masalar veya benzeri herhangi bir şeyle doldurmanız gerektiğini asla düşünmeyin. Döşeme açısından, pişmiş toprak veya kum taşından yapılmış fayanslar döşemeyi düşünün.

Ek olarak, lekelenmiş düz bir beton zemini de tercih edebilirsiniz, çünkü bu tarz aynı zamanda Güney Afrika’nın çoğu bölgesinde çok popülerdir, çünkü bu zeminler çoğunlukla sıcak iklimlerde serin kalır. . Bu tür bir döşeme kullanmayı seçerseniz, üstlerine kalın sisal paspaslar yerleştirmeyi düşünün. Duvarlarınıza gelince, bej, krem ​​veya kahverengi gibi nötr tonlarda boyandıklarında en iyi sonucu verirler.

Alternatif olarak, bir veya iki karşıt duvar, tercihinize göre zengin kil veya pişmiş toprak renklerine benzeyen renklerde boyanabilir. Afrika tasarımının bir başka popüler yönü olan dokulu boyalardan da yararlanmak isteyebilirsiniz. Bu, bir yüzeye uygulandıktan sonra kaba kumlu bir dokuya sahip olan bir boyadır.

Afrika tasarım stili açıkça Afrika’dan geldiğinden, bu tarzın ana renklerinin daha sıcak olduğu bir sır değil. Tipik olarak, en çok aşağıdaki renkleri göreceksiniz.

  • Sarı
  • Okra
  • Portakal
  • Kırmızı
  • Bordo
  • Kahverengi
  • Beyaz süt podtonu

Gördüğünüz gibi, bu tarzda neredeyse hiç havalı renk yok. Bu daha sıcak renklerin kullanılması, daha soğuk günlerde ve özellikle güneşin çok az görüldüğü ortamlarda bile, herhangi bir alanı güneş ışığı ile dolu gibi hissettirme eğiliminde olacaktır.

Afrika’da ev dekorasyonu için kullanılan eşyalar saman, ahşap, kil ve yapraklar gibi tamamen doğal malzemelerden yapılmıştır. Aynı tarzda dekore edilmiş kendi evinizde kullanmak için dekor ararken, akışı sürdürmeye yardımcı olmak için tamamen doğal malzemelerden yapılmış parçaları seçmeyi düşünmelisiniz.

Örneğin pencereleriniz için dokuma jaluziler veya duvara asılan fotoğraflarınız için ahşap çerçeveler seçin.

TEKSTİL ÜZERİNE ETNİK TASARIMLAR VE MOTİFLER

Süs ikat” ve “Zebra Deseni” gibi farklı Afrika tarzı motiflere zaten çok aşina olan pek çok insan var, esas olarak gördükleri veya okudukları şeylerden.

Bu iki motif genellikle en popüler olanı olarak görülüyor; bununla birlikte, yatak çarşafları, perdeler ve dokuma paspaslar gibi parçalarda görülebilecekleri için, genel dekorda oldukça yaygın olan farklı türden kabile figürleri içeren birçok başkası vardır.

Yüzyıllar boyunca, birçok farklı Afrika kabilesindeki kadınlar, birçoğu üzerinde bu motifleri içeren çeşitli kumaş ve halıları ören kadınlar olmuştur. Bu parçalar çok benzersiz olarak görülüyor çünkü üzerlerindeki görseller pratik olarak yerinde oluşturulmuş. Öte yandan tekstil firmaları normalde Afrika temalarına odaklanan birden fazla parça üretiyor, yani en uygun tekstil türlerini bulmak gerçekten o kadar kolay değil.

İlgili yazılar
Genel

İç Mimarlardan 🤩 gizli iç mimari tasarım dekorasyon ipucu fikirleri

Muhteşem bir ev için kusursuz iç mimari tasarım fikirleriProfesyonel bir iç mimar…
Devamını Oku
GenelStiller

Cottagecore İç Mimari Dekorasyon Stili

Cottagecore tamamen açık hava ve yavaş yaşamla ilgilidir. Karantinadan bu yana trend olan…
Devamını Oku
DekorasyonGenelTrendler

2021'de Popüler Ev Dekorasyonu Trendleri

Evlerimiz bir zamanlar yoğun bir günün sonunda dinlendiğimiz veya hafta sonları ev işlerine…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.