Feng shui, öğeler arasındaki dengeyi ve uyumu bulmayı amaçlayan eski bir Çin felsefesidir. Feng shui’yi birleştirmek, Batı tasarımındaki konfor ve estetik prensiplerinin ötesine geçer. Bunun yerine, pozitif enerji akışıyla ortaya çıkan fiziksel ve zihinsel sağlık, başarı ve sağlıklı ilişkilere vurgu yapar.

Feng Shui Nedir? | İç Dekorasyon Rehberi

Feng shui, öğeler arasındaki dengeyi ve uyumu bulmayı amaçlayan eski bir Çin felsefesidir. Feng shui’yi birleştirmek, Batı tasarımındaki konfor ve estetik prensiplerinin ötesine geçer. Bunun yerine, pozitif enerji akışıyla ortaya çıkan fiziksel ve zihinsel sağlık, başarı ve sağlıklı ilişkilere vurgu yapar.

Genellikle yerleştirme sanatı olarak adlandırılan feng shui, en basit şekliyle “Chi” veya enerjiyi optimize etmek için farklı unsurları yerleştirmekle ilgilidir. Terim iki kelimeden oluşur: rüzgâr anlamına gelen “ feng” ve su anlamına gelen “ shui”  . Bu iki unsur sadece insanın varoluşu için temel ve hayati olmakla kalmaz, aynı zamanda dünyanın etrafında hareket eder ve akarlar.

Feng shui prensipleri yaşamın birçok unsuru için geçerli olsa da, feng shui analizinde kullanılan araçlar bir ev bağlamında en kolay şekilde uygulanabildiğinden, genellikle iç tasarımda uygulanmaktadır.

Feng Shui Elemanları

 Feng shui’nin beş önemli unsuru ahşap, metal, toprak, su ve ateş.

Ahşap
Büyüme ve zindeliği sembolize eder. Alanınıza ahşap eşya koymak, kişisel gelişiminize yardımcı olur. Bitkiler ve ahşap mobilyalar bu öğeyi eklemek için kolay yollardır.

Metal
mantığı ve zekayı sembolize eder. Bilgi ve zihinsel keskinliği destekler. Metal çerçeveler veya heykeller ile bu öğeyi mekanınıza ekleyin .

Dünya
denge ve dengeyi sembolize eder. Topraklanmasına ve dengelenmesine yardımcı olur. Toprak elementini içine taş, kristal ve manzara görüntüsü ile getirin.

Su,
bilgeliği ve dinginliği sembolize eder. Netlik ve rahatlama ile yardımcı olur. Aynalar, yansıtıcı yüzeyler ve akvaryumlar, su elementini mekanınıza eklemenin bir yoludur.

Ateş,
tutku ve enerjiyi sembolize eder. Dönüşüm, genişleme ve oynaklığı temsil ediyor. Ateşle alanınızı geliştirmek için mumlar ve kırmızı cisimler kullanın.

The Bagua Haritası

Feng shui ev tasarımında en yaygın kullanılan araç bagua haritasıdır. Bagua haritası, belirli bir alandaki enerjiyi analiz etmeye yardımcı olur ve akışı geliştirmek için boşluğa hangi unsurları getireceğini önerir. Bagua haritası üzerindeki dokuz kadranın her biri, dekorunuza bilgi vermenize yardımcı olacak bir unsur ve renge sahiptir. Dokuz kadran Servet, Şöhret, Aşk, Aile, Sağlık, Çocuklar, Bilgelik, Kariyer ve Yararlı Kişilerdir.

Aşağıda, haritanın Batı yorumunu gösteriyoruz, ancak geleneksel bir harita da var. Geleneksel harita, feng shui yeni başlayanlar için gezinmeyi biraz daha zorlaştıran pusula yönü ile tanımlanır. Pusula kullanmaktan kaçınmayı tercih ediyorsanız, Batı sürümüne bağlı kalın ve kat planınızı bir ızgaraya bölün.

Western Bagua Haritası Nasıl Kullanılır

Eğer feng shui’de yeniyseniz, bagua haritasını uygulamanın en basit yolu, onu yer planınıza yerleştirmektir. Basitçe yer planınızı çizin ve üzerine dokuz çeyreklik bagua haritasını yerleştirin. Giriş kapısı güneye bakmalı ve en alttaki üç kareden biri ile aynı hizada olmalıdır.

İnsanların shui’yi bir ev veya apartman dairesine çevirmeleri yaygın olsa da, bagua haritasını istediğiniz kadar büyük veya küçük bir alanda kullanabilirsiniz.

Bagua Harita Dekorasyon İpuçları

Her kadranda doğru enerji akışını teşvik etmek için, doğru nesnelerle dekore etmeniz ve doğru enerji akışını engelleyen nesnelerden kaçınmanız önemlidir.

Genel Feng Shui Dekorasyon İpuçları

1. Ön kapınızla ilgili iyi bir izlenim bırakın. 
Evinize enerji çekmek için sıcak bir ön kapıya ihtiyacınız vardır.

2. Dağınıklığı temizleyin. 
Çok fazla karışıklık, enerjinin akmasını önler ve aynı zamanda beyninizi sarsar. Temiz bir alan nefes almak ve başınızı temizlemek için yer sağlar.

3. Kristalleri kullanın. 
Aşk için kuvars, şifa ve zenginlik için sitmalin ya da sitrin kullanın.

4. Hava ve ışığın içeri girebileceğinden emin olun. 
Hava, feng shui’nin anlamını oluşturan kilit bir bileşen olduğundan, içeri girmesine izin verilmelidir. Doğal ışık ve havanın bir kombinasyonu iyi bir enerji ve gençleşme getirecektir.

5. Yatak ve masayı kapılara doğru yerleştirin. 
Girişe bakmak gücü arttırır ve kırılganlığı en aza indirir.

6. Doğal bir öğe ekleyin. 
Her odayı bir ev bitkisi ile dekore edin. Sadece enerjiyi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sağlığı arttırır ve havayı doğal olarak temizler.

Feng Shui, Odaya Göre Dekorasyon İpuçları

Feng shui prensiplerini bir evin yerine bir odaya uygulamayı tercih ederseniz, aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

Oturma odası

Oturma odanızı tasarlarken, sahip olduğunuz en büyük mobilyalar ile başlayın (genellikle bir kanepe). Bir kapıya veya açıklığa baktığından ve bir duvara, ideal olarak girişten en uzak olana yerleştirildiğinden ve aralarında birkaç santim soluk odası olmasını sağladığınızdan emin olun.

Şezlong gibi ek oturma alanınız varsa, görüşme için neyin uygun olduğuna bağlı olarak nereye koyacağınızı seçin. Boşluğu sıkıştırmamaya çalışın. Amaç enerji akışı yaratmaktır.

Bir sehpaya karar verirken sert açılardan kaçınmaya çalışın. Bir daire veya oval mobilyanızın geri kalanıyla zıtlık hissediyorsa, daha iyi bir denge sağladığından sadece küçük elemandaki şekillerin kontrastını almanız yeterlidir.

Işığın içeri girmesine izin vermek ancak enerjinin kaçmasını önlemek için şeffaf pencere kaplamaları kullanın. Tamamen kaplanmamış pencereleri tercih ediyorsanız, yakına bir bitki yerleştirmeyi deneyin.

Kırmızı unsurlar eklemek, odayı canlandırmaya ve enerji vermeye yardımcı olacaktır.

Yatak odası

Oturma odasına benzer şekilde, yatağınızla başlayın ve doğrudan kapıdan değil, kapıdan uzağa yerleştirin. Uyuma alanınıza çok yakın elektrikli parça bulunmamasını sağlayın.

Mümkünse, televizyonu özel alanınıza yerleştirmekten kaçının. Bu genellikle sakinleştirici enerjiden uzaklaşan odanın odak noktası olur.

Her iki tarafın da temsil edildiğinden ve bir denge sağlandığından emin olmak için eril ve kadınsı ayrıntıları birleştirin. Metal veya ahşap bir yatağınız varsa, yumuşak renkli nevresimler seçin.

Dinlendirici, sakinleştirici bir enerji davet etmek için yatak odanızı rahat bir malzeme ile doldurun. Tonları yeşil ve mavi renkte kullanmak, bu duyguya katkıda bulunabilir. Yatağınızın altında kalanı temizlemek, enerji akışına da yardımcı olur.

Ev ofisi

Ev ofis dekorasyonu için en büyük ipucu dağınıklığı gidermektir. Masanızın yüzde 50’sinin net olması gerektiği gibi, bu da bu kabloları saklama zamanı!

Diğer odalardaki düzende olduğu gibi, masanızı kapıya bakacak şekilde yerleştirin çünkü bu size iş yeriniz ya da verimliliğiniz için önemli olan bir güç pozisyonu verir.

Bu fotoğrafı bir aile fotoğrafı gibi birkaç kişisel nesneyle dekore edin ve bitkilerden elde edilen enerji odaklanmanıza yardımcı olacağından yeşillik ekleyin. Alanı canlandırmak için kırmızı detaylar ekleyin.

Renk açısından, sakinleşmek ve merkezlemek için yumuşak sarılar ve yeşiller kullanın. İstikrar ve çiçekler için toprak tonları veya başarmanız gerekenleri size hatırlatmak için bir slogan ekleyin.

İlgili yazılar
Genel

İç Mimarlardan 🤩 gizli iç mimari tasarım dekorasyon ipucu fikirleri

Muhteşem bir ev için kusursuz iç mimari tasarım fikirleriProfesyonel bir iç mimar…
Devamını Oku
GenelStiller

Cottagecore İç Mimari Dekorasyon Stili

Cottagecore tamamen açık hava ve yavaş yaşamla ilgilidir. Karantinadan bu yana trend olan…
Devamını Oku
DekorasyonGenelTrendler

2021'de Popüler Ev Dekorasyonu Trendleri

Evlerimiz bir zamanlar yoğun bir günün sonunda dinlendiğimiz veya hafta sonları ev işlerine…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.