DekorasyonGenelStillerTrendler

Rustik Tarzı Dekorasyon İç Mimari Stil

Rustik tarz iç tasarım, doğal ve rafine edilmemiş elementlere vurgu yapan stil yelpazesini tanımlar. Ahşap ve taş dahil olmak üzere ham ve bitmemiş unsurlar kullanılarak doğadan ilhamdan elde edilir. Bazen yalnızca doğa huzur hissi vermez mi?..

Mimari Modanın tanımına göre ”Rustik tarz doğadan ilham alan dokuları, sade ve toprak renklerini ve organik sıcaklığı kucaklar!”

Öncelikle ”Rustik” tarz dekorasyonun ayırt edici özelliklerinden biri de doğal malzemelerin seçimidir. Kısaca baskın özellikleri ile giriş yapacak olursak. Rustik tarza estetik katan gerçek yıldızı  başta ahşap odunlar dır ve diğer yıldız ise taştır bu iki ürün de eş değerdir. Genel olarak rustik tarz dekorasyonda kullanılan malzemelere göz atalım biraz.

Rustik renk paletleri genellikle doğal kaynaklardan ve aşağıdaki gibi malzemelerden kaynaklanır:

Malzeme

  • Deri veya süet
  • Kalaylı veya patine ile metaller
  • Ahşap zeminler, ahşap mobilyalar, dalları, ağaç kabuğu veya dallar
  • Ferforje veya paslanmış metaller
  • Pamuk, kenevir, keten, yün veya hayvan derileri gibi doğal kumaşlar
  • Taş, kayalar veya beton
  • Açık ve bahçe elemanları

 Bu tasarım stili, doğal malzemelerin otantik güzelliğini vurgulamıyor mu sizce de ?Şimdide gelin beraber nasıl kombinlendiklerine ve mekanları inceleyelim beraber…

Rustik iç mekanlarda, geçmişle bağlantı hissi vardır. 

En geleneksel anlamdaki rustik tarzı bugün çok koyu ve karanlık görünebilirken, son birkaç yılda hem taze hem de gerçek, hafif ve topraklanmış hissettiren çağdaş bir rustik tarz ortaya çıkmıştır! Ahşap kirişler veya ahşap döşeme ile süslenmiş tonozlu tavanlar gibi özellikleri içerebilen tasarım ve mimari detaylardan kaynaklanan sıcaklığa sahip dış mekandan aksesuarlar içerebilir!

Güzel dağlık manzaraya mükemmel uyum içinde çok geniş beyaz ve gri rustik bir oturma odası örneği

Doğal dünyanın ham güzelliğini taklit etmek amacıyla mükemmel bir rustik oturma odası tasarlanmıştır. 

Dış ile iç mekanlar arasında süreklilik yaratmak bu nedenle önemlidir. Aslında, bu tarzdaki evlerin bu iki alan arasındaki görünür sınırları aşma kaygısına önemli bir yer vermesi tesadüf değildir. Bu nedenle, rustik oturma odasında büyük görkemli pencerelerin hüküm sürdüğü bir eğilim vardır. Bu sonuncular, genellikle rüya gören pitoresk manzaraları verir. Pencerenin önünde bir sandalye ve dünyanın tepesindeymiş gibi hissedeceksiniz! Aynı şekilde, sonsuzluğa uzanmış gibi görünen boşluğun boyutu, küçük boğumlu iç kısımlarda çoğunlukla bulunmayan bir özgürlük hissine yol açar.

Bununla birlikte, başarılı bir rustik atmosferin oluşturulması dekorasyon açısından bazı şartlara tabidir.

Rahat bir yaşam alanı yaratmak için gri, kahverengi ve kirli beyaz – toprak tonlarında rustik bir oturma odası dekoru

Renkler

ilk bilmesi gereken duvar kağıdıyla kaplı veya parlak renklerde boyanmış duvarların rustik stille uyuşmadığıdır. Orada, tarafsız ve dünyevi tonlara bahse girmelisin. Gri, kahverengi, beyaz ve Yeşil, aynı zamanda doğanın tazeliğini hatırlatacak kadar sık ​​yer verilir.  Tabii dikkatlice hareket etmiyorsanız, mobilyalar veya dekoratif aksesuarlar aracılığıyla sağlayabilirsiniz bu uyumu.

En iyi rustik iç mekanlar, pürüzlü ve rahatlık arasında mükemmel bir denge sağlar. Bu tasarım stili, doğal malzemelerin otantik güzelliğini vurgular.

Mobilya

Yazımızın başında zaten bahsedildiği gibi, çoğunlukla ahşaptan yapılmıştır. Orada, genellikle iki seçenek vardır. Ya çağdaş bir yan getirmek için yepyeni mobilyalar alıyoruz ya da eski ve mobilyalı patinayı kullanıyoruz. Bu, retro şık vurgulara sahip bir dekor yaratmamızı garanti eder. Bu ikinci seçeneğin avantajı, eski mobilyalara yeni bir hayat vererek paradan tasarruf etme ihtimalinin arkasında yatıyor.

Bir boyaya ve küçük bir patine dokunmak ,kullandığınız mobilyanın yararlı parçalarını yeniden düşünmenize neden olacak  Veya ahşap palet veya kasa  gibi kendi geri dönüştürülmüş malzemenizi de yapabilirsiniz . Sitemizde ilerleyen yazılarda kendin yap projelerinde bu konuda birçok fikir bulacaksınız. Ancak, rustik tarzın mutlaka yıpranmış veya eski anlamına gelmediğini unutmayın. Bu nedenle, geçmiş ve şimdi arasında güzel bir sembiyoz oluşturmak için çağdaş mobilyalarda kullanmak için için tereddüt etmeyin. .

Dekorasyon

Dekoratif aksesuarların seçimi, yaratmak istediğiniz ortama bağlıdır. Ahşabın işlenmemiş şıklığını vurgulamak istiyorsanız daha kalın dekor parçalarını tercih edin. Dağ evi atmosferi için avcılık kupaları ve geyik süsü dekorasyonu çok uygundur. Daha fazla şıklık için, büyük bir barok avizeyi tercih edin. Metal bir tencere tutucusu gibi metal veya çinko vurgular ekleyerek, görünüme ihanet ederek endüstriyel bir ortam gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Veya şık vintage bitki ve yemekleri tercih edebilirsiniz. Rustik bir salon ile estetiği çok yakın olan şık kır evi arasında bir karışıklık yaratmak için bunları açık tonlarla birleştirin . Şimdide birkaç örnekle rutic tarz dekorasyon sitilini pekiştirelim.

İlgili yazılar
Genel

İç Mimarlardan 🤩 gizli iç mimari tasarım dekorasyon ipucu fikirleri

Muhteşem bir ev için kusursuz iç mimari tasarım fikirleri Profesyonel bir iç mimar…
Devamını Oku
GenelStiller

Cottagecore İç Mimari Dekorasyon Stili

Cottagecore tamamen açık hava ve yavaş yaşamla ilgilidir. Karantinadan bu yana trend olan…
Devamını Oku
DekorasyonGenelTrendler

2021'de Popüler Ev Dekorasyonu Trendleri

Evlerimiz bir zamanlar yoğun bir günün sonunda dinlendiğimiz veya hafta sonları ev işlerine…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.