Bazen iki stil bir taneden daha iyidir.En havalı tasarım trendlerinden biri olan Japandi, bunun kesin bir kanıtı. Bu melez estetik İskandinavya – ya da İskandinav – tasarımlarının modern-rustik havasını Japon stilleriyle ilişkilendirilen geleneksel zarafetle birleştiriyor. Birlikte, minimalizmde yeni favori rolünüz olmak üzereler.

Japandi tarafından bizim kadar meraklıysan, okumaya devam et. Japandi’nin ne olduğunu, neden bu kadar iyi çalıştığını ve evde nasıl çalışacağını daha ayrıntılı olarak açıklıyoruz. Bu trendin beklediğiniz her şey olduğunu söylediğimizde bize güvenin.

Japandi nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, Japandi melez bir eğilim. Bu yeni görünüm İskandinav tasarımının modern anlayışını alıyor ve her iki dünyanın en iyisini bir araya getiren bir stil yaratmak için onu Japon estetiğinin zamansız zarafeti ile birleştiriyor.

Bu iki stilin neden eşleştirildiğini görmek zor değil. Dünyanın farklı yerlerinden gelmelerine rağmen, benzer ilkeleri paylaşıyorlar. Her ikisi de minimalizmde alıştırmalar. Her ikisi de bol miktarda dekordan ziyade bir avuç deyim eseri tarafından tanımlanan fonksiyon odaklı mekânların yaratılmasının önemini vurgulamaktadır.

Bu karmaşayı özellikle ilginç hale getirmeye yardımcı olan farklılıklarıdır. Japon mekânları aşırı şık olsa da, İskandinav tasarımındaki rustik detaylar farklılık yaratıyor. İskandinav iç mekanlarının bu kadar nötr olma eğiliminde oldukları yerlerde, antiseptik görünebilirler, Japon tasarımının zengin renk paleti odaya daha fazla sıcaklık verir.

japon renk paleti

Kontrast renk paleti kullanın. Resim: İskandinav Evleri

Zıt renkler seçin

Daha önce konuştuk , görsel olarak ilginç iç mekanlar yaratmanın anahtarı bu kontrasttır ve Japandi istisna değildir. Bu durumda, renk paleti, yan yana dizilimin bu eğilimi nasıl tanımladığını ve yeni ve heyecan verici bir görünüm yarattığını görmenin en kolay yoludur.

İlk adım, her stilin tanımlayıcı renklerini anlamaktır. Bir yandan Nordic tasarımı, hafif, nötr tonların, doğal ahşapların ve pastel tonların patlaması ile karakterize edilir. Japon tarzı ise zengin tonlarla bilinir. Göz alıcı siyah ve kırmızı eklemelerle çevrili lekeli ahşaplardan yapılmıştır.

Japonya’daki odaların çoğu, genellikle doymuş, nötr bir ton olan koyu bir tabanla başlar. Kontrast daha sonra hafif ahşap ve koyu renkli siyah tonların bir araya getirilmesiyle yaratılır. Aksanlar bile genellikle tek renklidir. Bununla birlikte, ev bitkileri gibi doğal kaynaklardan birkaç canlı renk eklenebilir.

İskandinav mobilyaları

Mobilyanızın hem İskandinav hem de Japon dokunuşuna sahip olduğundan emin olun. Resim: İskandinav Evleri

Her iki mobilya stilini birleştirin

Hem İskandinav hem de Japon içlerinde , kesinlikle tek bir şey var: mobilyalar hemen tanımlanabilir. Herhangi bir süre tasarım dünyasındaysanız, mobilyalara bu estetiğin herhangi birinden ikinci bir bakışta ihtiyaç duymadan yerleştirebilmelisiniz. Bu damarda, Japandi uzaylarını sadece her ikisinden de bir parça karışımı kullanarak topraklamak mantıklı geliyor.

Yine, her iki mobilya tarzı da temiz çizgilerle tanımlanır ve pratikliğe vurgu yapılırken, birkaç önemli fark vardır. İskandinav mobilyaları tipik olarak hafif ahşaplardan yapılmıştır ve rahat, neredeyse çiftlik evi kalitesine sahiptir. Japon parçaları ise biraz daha zarif. Lekeli veya boyanmış ahşaplara sahiptir ve daha zarif kavisli şekillerde gelirler.

Her ikinizde tasarımınızın bir karışımını kullanmak, ahenkli kontrast duygusunu eve götürmenizi sağlar. Uzayda bir ahşap tonları karışımı kullanmaktan çekinmeyin ve parçaları hem kavisli hem de düz çizgilerle birleştirin. Bunu yapmak, odaya eşsiz bir doku hissi katar ve bu da görsel olarak ilginç olmasını sağlar.

karma aksesuarlar

Aksesuarların her iki estetiğin de ifadesi olsun. Resim: İskandinav Evleri

Aksesuarları seçin

İskandinav ve Japon tasarımlarında aksesuarlar daha az öneme sahiptir. Bu odalar çok işlevsel olduğu için kesinlikle dekoratif ürünler arka koltukta duruyor. Bununla birlikte, her estetik, tasarımın kasıtlı hissetmesini sağlamak için birkaç açıklayıcı dekor parçası içermektedir.

İskandinav aksanları konfor üzerine yoğunlaşıyor. İç mekanlarına ev gibi bir his vermek için peluş kilim, bol atma yastıklar ve rahat battaniyeler gibi öğelere güvenirler. Japon aksanı, vazo veya elek gibi faydalı öğeler olma eğilimindedir. Japandi odalar ideal olarak her ikisinin bir karışımını içerir, ancak yine de basit ve ölçeklenmiş hissederler.

Her iki estetikte de, gerçekten birleştirici bir faktör var. Her iki stil de, dekorları içinde bir canlılık duygusu solumak için bitkiler gibi doğal elementlere dayanıyor. Odanın daha da uyumlu görünmesi için bazı bitkileri Japandi iç mekanlarına eklediğinizden emin olun.

Japandi

Japandi davet basitliği sunar. Resim: Koch Mimarlar A.Ş., Joanne Koch

Japandi 2017’de yeni olabilir, ancak burada kalacağından eminiz. İskandinav ve Japon tasarımlarının en iyi bölümlerini birleştirerek, bu görünüm sadece davet sadeliği zirvesi olabilir. Bu bakış açısıyla bizim kadar hayransanız, bu yazıyı elinizin altında tutun. Aklımızda, Japandi’nin her yere baktığını görmemiz zaman meselesi.

Japandi trendi hakkında ne düşünüyorsun? Bu görünüşü kendi iç mekanında kullanır mısın? Düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşın.

İlgili yazılar
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Minimalist İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır? 

Devamını Oku
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Rustik İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Devamını Oku
DekorasyonGenelTeknoloji

Antre koridorunu tasarlarken dikkate almanız gereken bazı ipuçları

Depolama: Antre koridorunda yeterli depolama alanı sağlamak önemlidir. Ayakkabılar, ceketler…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir