DekorasyonStiller

Japanese Tarzı Dekorasyon İç Mimari Stil

Antik Japon kültürüyle çevrili olarak büyümüş olmasanız da, tarihin derinliklerine dayanan çok huzurlu tasarım estetiğine hala aşık olabilirsiniz.

Bir kelime özetliyor: Zen . Evet, barışçıl basitlik, Japon kültürünün mütevazı tasarımlarını çevreliyor. Geleneğe bürünmüş binlerce yıl, Japonya’nın mimarisini ve iç mekan tasarım estetiğini etkileyerek sakin ve çok kültürel bir iç mekan tasarımına yol açtı.

Japon tarzı, temiz ve düzenli bir yaşam etrafında gelişir, dengelemek, düzen vermek, eski gelenekleri ve doğal güzelliği sevmek için sıkıca tutar.

Kişi antik çay törenlerini ve Japonların yaşam tarzlarını anladığında – kültür hemen günlük yaşamımızda çoğalmaya ve kopyalamaya değer hale gelir. Başka bir nedenden ötürü, iyi bilenmiş Zen’lerini bir parça kendi yaşam tarzımıza getirmek için Japon stilini taklit edelim. Hepimiz evlerimizde biraz barış ve uyum kullanamaz mıyız?

oturma odası

Sürgülü kapılar, harika bir Japon tasarım çözümüdür. Resim Kaynağı: Görülmek Üzere

1) Japon Tarzı İç Mekanlarda Doğa Elemanları

Japon kültürü, sevgi ve doğaya saygılıdır. Doğal dünya ile güçlü bir bağlantı kurmanın en iyi yolu, doğayı içeriye sokmak.

Evinize bonsai ve bambu gibi geleneksel Japon bitkileri eklemek küçük bir Japon kültürel dokunuşu sağlayacaktır. Gerçekten de, herhangi bir tür derin yeşillik ekleyebilir ve yine benzer bir stil elde edebilirsiniz. Evinize palmiye veya orkide gibi zarif bitkiler eklemeyi düşünün. Bir Japon evinde çok sayıda renkli çiçek aranjmanı görmek normal değildir, bu nedenle hangi bitkiyi seçerseniz seçin basit, doğal ve yeşil tutun.

Japon evleri aynı zamanda doğayı her açıdan görebilmeyi sağlayan geniş, geniş pencerelerden içeri getirir. Aşağıda yer alan bu yatak odası gibi, büyük sürgülü cam kapı kapalı, sakin ve doğal manzaralar sunmaktadır. Evinizi bugün doğanın harikalarına açın.

yatak odası veranda

Bu yatak odasının manzarası doğayı içeriye taşıyor. Resim kaynağı: Decker Bullock

2) Japon İç Tasarımında Küvetin Islanma Küvetleri Önemlidir

Sakin su kabarcıklı sesleri meditasyon kulaklarınızı dolduracak ve hemen sakinleştirici bir etkiye sahip olacaktır. Tıpkı bitkiler gibi, su unsurları da Japon evinde zorunludur.

Japonca’da banyo olarak çevrilen Ofuro , evinize katmaya değer, sakin bir gelenek. Japon banyosu küvetleri, genellikle bir tür tezgah oturma yerine sahip küçük, derin küvetlerdir. Bu küvetler, sağlık konusunda bilinçli birçok ev sahibinin akın ettiği Doğu eğilimi haline geliyor.

Bu sırılsıklam küvetlerden birini ekleyerek banyonuzu aydınlanmış bir kaçışa dönüştürün. Doğu’nun Batı ile tanışmasının ve evinizde spa benzeri bir ortam yaratmanın nihai yoludur.

Ahşap modern banyo

Bu ahşap banyo evi herhangi bir Japon evine mükemmel şekilde uyar. Görüntü Kaynağı: Sağ Kol İnşaatı

3) Japon Tarzı Sürgülü Kapı Veya Ekranlar

Otantik bir Japon ekranına Shoji denir ve Japon evlerinde olmazsa olmaz bir tasarım öğesidir.

Yüksek konut maliyeti nedeniyle, Japon evleri küçük olma eğilimindedir ve bir çok konut sakini daire kiralar, bu nedenle alanın her santimetresini korumak önemlidir. Kapılardan farklı olarak, bu Shoji’ler ileri ve geri kaydırılarak, sallanan bir kapının alacağı yerden tasarruf sağlar.

Otantik bir Japon ekranı genellikle ahşap bir çerçevenin içinde tutulan yarı saydam kağıttan yapılır. Ancak, bu ekranların modern versiyonları çevrimiçi olarak bulunabilir ve genellikle ahşap bir ızgara içinde cam panellerden yapılır.

Bu ekranların bir diğer önemli unsuru, kapıların aksine, doğal ışığı ve doğa manzaralarını engellememesidir. Geniş bir duvar genişliğini cam panelli kayar bir kapakla değiştirmek, bu stili kendi evinize yerleştirmenin harika bir yolu olabilir.

japon odası

Sürgülü kapılar, Japon evlerinde yaygın bir iç tasarım elemanıdır. Resim Kaynağı: Dennis Mayer

4) Japon İç Tasarımında Ahşap ve Bambu Elemanları

Doğayla uyum sağlamanın en iyi yollarından biri evinize doğal ahşap unsurlar eklemektir. Japon kültürünün, evlerinde ahşap unsurlar kullandığı bilinmektedir.

Duvarlar, kapılar, ekran ızgaraları ve çerçeveler doğal ahşaptan yapılmıştır. En yaygın kullanılan ağaç akçaağaç, selvi, baldıran ve kızılçamın batı versiyonlarıdır. Bambu ayrıca aşağıdaki resimde görüldüğü gibi dekoratif amaçlı kullanılan popüler bir ağaçtır.

Esasen, ahşabın dokusu bir Japon evinde her yerde görülebilir. Bambu bir zemin veya ahşap bir ekran ekleyerek bu doğal ahşap unsurları evinize getirmeyi deneyin. Temiz kaplı ahşap elemanların evinize katabileceği sakinleştirici etkiyi seveceksiniz.

modern banyo

Bu banyodaki bambu merdiveni, Japon tasarımına güzel bir selam. Görüntü Kaynağı: Özel Yapılmış

5) Japon Tarzı Giriş

Japonca girişine genkan denir . Burası ziyaretçileri karşılayan alan ve aynı zamanda ayakkabıların hemen çıkarıldığı ve genellikle iç mekan terlikleri ile değiştirildiği yer.

Aşağıdaki resimde fark ettiğiniz gibi, giriş yolunda ayakkabıların depolanması için kullanılan getabako adında bir raf ya da dolap vardır (ayakkabıların uçları genellikle aşağıdaki görüntüden farklı olarak dışa dönük olarak yerleştirilir). Dikkat edeceğiniz gibi, ahşap tasarımlı ve çok sayıda doğal ışıklandırma ile tasarım basit.

Taş karo döşeme de bu evlerde, özellikle girişlerde popüler. Bu tasarımı taklit etmek için, Japon tasarımının temiz, basit çizgilerini kopyalamanızı öneririz. Girişinizi düzenli tutmak en büyük zorluk olabilir (özellikle posta, ayakkabı vb. Girişlerinde biraz karışıklık barındırma eğiliminde olan Kuzey Amerikalı ev sahipleri için).

modern giriş yolu

Japon girişinde ayakkabı saklamak için her zaman bir yer vardır. Resim Kaynağı: CCS Mimarisi

6) Japon Tarzı Mobilya

Pek çok otantik Japon evi, mobilyalarla dolu odaları, oturma odası veya TV odası gibi belirli amaçlarla ayırmazken, kesilmiş evlerimizde Japon sadeliği taklit edebiliriz.

Japonya’nın mobilyalarının çoğu yere ya da çay törenlerine gelince, yer döşemeleri genellikle mobilyalardan vazgeçer. Bu tasarım estetiğini taklit etmek, aşağıdaki resimde yer alan basit yan sehpalar ve yatak çerçevesi gibi, zemine düşük mobilyaların evimize dahil edilmesi kadar basit olabilir.

Veya alçak bir tahta masayı zemin yastıklarıyla çevreleyerek daha otantik olabiliriz – bunu yemek için bir araç olarak kullanmak çok iyi olurdu, hatta belki biraz romantik olurdu. Daha fazla Doğu mu istiyorsanız Batı tasarımına uygun mu, yoksa son derece otantik olmak mı istiyorsunuz – Japon tarzı mobilyalar evinize kolayca eklenebilir.

asya modern yatak odası

Yere kadar alçak olan mobilyalar Japon kültüründe yaygındır. Resim kaynağı: Tim Clarke

7) Minimalist Japon Tasarım İlkeleri

Muhtemelen zaten söyleyebileceğiniz gibi, Japon tasarımı temiz ve minimalisttir. Bu evlerde dağınıklık yoktur. Yukarıda tartıştığımız gibi, bazen otantik bir Japon evinde çok fazla mobilya yoktur.

Bu tasarım estetiğini nasıl elde edebilirsiniz ve hala mobilya ve modern konforlarla dolu bir eviniz var? İşin püf noktası, tasarımınızı basit ve düzenli tutmaktır. En modern tasarım meraklısı bu tarz çoğaltılması kolay bulacaksınız.

Mobilyalar modern, temiz astarlı ve doğal ahşaptan yapılmış olmalıdır. Aydınlatma açılı ve modern olmalıdır (aşağıdaki mutfakta görüldüğü gibi). Veya aydınlatma otantik bir Japon fener tarzını taklit edebilir. Genel olarak, bu temiz, basit tarzı taklit etmek için modern yaşam tasarımlarına bakın. Her şeyin bir amacı ve yeri olmalı – hiçbir şey düzensiz veya işlevsiz değildir. Feng Shui sanatını çalışmak da minimalist iç mekanınızı tasarlamanıza yardımcı olabilir.

çağdaş beyaz mutfak

Bu çağdaş beyaz mutfak, Doğu’nun Batı ile buluşması için şık bir yoldur. Resim Kaynağı: Darren James tarafından Interiors

8) Japon Tasarımında Açık Alan ve Doğal Aydınlatma Anahtardır

Yukarıda bahsedildiği gibi, Japon mekanlarında açık alan ve minimalist tasarım ilkeleri hüküm sürmektedir. Öyleyse bu estetik tasarımın başka bir yoluna bakalım – Doğal Aydınlatma.

Doğal ışık bu evleri bolca doldurur, sakin manzaraları ve doğanın renklerini beraberinde getirir. Evinizi aydınlatmanın daha iyi bir yolu ne olabilir? Geniş, geniş pencereler ve tavan pencereleri gibi tavan boşlukları, bu parlak tasarımı kendi evinize eklemenin mükemmel yoludur.

Ağır perdeler de büyük bir hayır, hayır. Tek yaptıkları bu doğal ışığı engellemektir. Pencerelerinizi herhangi bir engelden uzak tutmaya çalışın, ancak bu mümkün değilse, basit bir bambu gölge veya şeffaf, düz perde panelleri tercih edin. Doğal ışık – evinizi aydınlatmak için ne parlak bir yol!

modern tv odası

Bu modern TV odası, tavandan tabana pencereler ile bol miktarda doğal ışık almaktadır. Görüntü Kaynağı: Logue Studio Tasarımı

9) Japon Tasarımında Popüler Renkler

Dış dünyanın doğal güzelliğine uygun olarak, Japon evleri tipik olarak doğadan sade renkler içerir. Baskın renkler, ahşap elemanların açıklıklarından ve bitkilerin yeşilliklerinden elde edilir. Döşeme, ahşap veya gri taş karodur ve çoğu duvar, opak kağıtla kaplı ekranlarla değiştirilir.

Bu tasarım çok nötr olan basit bir renk paleti ile sonuçlanır. Bunu kendi içlerimizde nasıl taklit edebiliriz? Bu doğal ahşap elemanları ahşap raflara, duvar panellerine ve döşemelere eklemeyi deneyin ya da döşemelerinize ve hatta mobilyanıza gri tonlarda taş ekleyin (aşağıdaki resme bakın).

Ayrıca, doğal ev bitkilerine bol miktarda yeşil eklemeyi unutmayın. Renk paletinizi seçerken sadelik anahtarıdır. Evinize hangi doğal renk unsurlarını dahil edebileceğinizi görmek için pencerelerinizin dışına bakın.

oturma odası den

Tavandan tabana pencereler bu odaya çok fazla doğal ışık almaktadır. Resim Kaynağı: Doba-Arch

10) Bir Zen Meditasyon Alanı Oluşturma

Evinizde arabuluculuk yapmak, çay içmek veya yoga yapmak için tasarlanmış, gerçekten sakin bir alan yaratarak, huzurlu bir Japon kültürüne dalmayı deneyin.

Aşağıda gösterilen odaya bakın. Japon kültürüne harika bir selam ve Japon çayı için mükemmel bir yer yapacaktır. Meditasyon yapmak ya da sadece oturmak ve dinlenmek için zemin yastığı döşemek için kendi evinizde sakin bir yer bulun. Bir su özelliği eklemeyi unutmayın, bu yüzden damlama tüm rahatsız edici sesleri ortadan kaldıracaktır.

Sakinleştirici yeşillikler veya kahverengilerle odayı boyayın, canlı yeşillikler ekleyin, sakinleştirici bir müzik çalın ve Voila! Kendine ait, çok Zen Japon bir saklanacak yerin var.

Bu mükemmel bir Japon çay odası. Görüntü Kaynağı: Konnitanaka

Antik Japon kültürüyle çevrili olarak büyümüş olmasanız da, tarihin derinliklerine dayanan çok huzurlu tasarım estetiğine hala aşık olabilirsiniz.

Bu stile ulaşmak için evinizdeki tüm odalarda temiz, sade ve minimalist tasarımı taklit edin. Evinize ekleyin: doğal ahşap elemanlar, sade yeşillik, doğal aydınlatma, modern mobilyalar, su özellikleri, derin küvetler, peluş yer yastıkları, sürgülü kapılar veya perdeler, arabuluculuk için bir oda ve doğadan elde edilen renkler.

Bu küçük parçaların tümü evinizi, kültürünü ve doğa sevgisini anlatan zengin bir Japon iç tasarımına çekiyor.

Bu tarzda tasarlanmış bir ev olmasını ister misiniz? Öyleyse, bu görünümü elde etmek için evinize ne eklersiniz?

İlgili yazılar
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Minimalist İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır? 

Devamını Oku
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Rustik İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Devamını Oku
DekorasyonGenelTeknoloji

Antre koridorunu tasarlarken dikkate almanız gereken bazı ipuçları

Depolama: Antre koridorunda yeterli depolama alanı sağlamak önemlidir. Ayakkabılar, ceketler…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir