DekorasyonMimariModaTrendler

En İyi Aydınlatma Tasarımı Önerileri

mekan aydınlatma önerileri
mekan aydınlatma önerileri

İyi aydınlatılmış bir alan, girerken hemen fark edeceğiniz bir şeydir. Harika bir aydınlatma düzeni, mekanın iç tasarımını ve mimari özelliklerini tamamlayacak. Ayrıca alanın kullanımını daha pratik hale getirecektir.

Aydınlatma tasarımının iç tasarımdaki en önemli unsurlardan biri olduğunu söyleyen tasarımcılara katılıyorum. Bir alan tasarlamak uzun zaman alıyor ve iyi aydınlatma kullanarak tasarımı gösterebilir ve geliştirebilirsiniz. Ayrıca, bir anahtarın hareketiyle, alanın ruh halini, parlaktan loş veya tam tersi olarak kontrol edebilirsiniz.

İç mekan aydınlatması sadece alandaki elektrik ışıkları ile ilgili değildir. Odaya gelen doğal ışığın kontrol edilmesi de düşünülmesi gereken önemli bir faktördür. Aşağıda göreceğimiz gibi, bu odadaki belirli malzemeler kullanılarak yapılabilir.

 Aydınlatma tasarımınızda ve daha fazlasında size yardımcı olabileceğim Altuncuicmimarlik.com hakkında bilgi edinin.

 • Evinizin aldığı gün ışığını düşünün. Gün ve mevsimlerde nasıl değişir? Odayı farklı mevsimlerde veya günün saatlerinde daha kullanışlı hale getirmek için özel aydınlatmaya ihtiyacınız var mı, bu ışıkların hangi güçte olması gerekir?
 • Genellikle, kuzey ve doğu cepheli pencereler gün ışığının kalitesini ve miktarını en üst düzeye çıkarmanızı gerektirir, örneğin:
  • ağır cam uygulamaları yapmadan ve ışığın odaya mümkün olduğunca girebildiğinden emin olarak,
  • aynaları odanın etrafındaki ışığı yansıtmaya yardımcı olmak için de kullanabilirsiniz.
 • Güney veya batı cepheli pencereler ışığı kontrol eden cihazlardan yararlanır, örneğin:
  • ışığı dağıtmak için pencerenin önünde güneşlikler veya ekranlar kullanın,
  • mat duvarlar ve kumaşlar ışığı ’emmeye’ yardımcı olacaktır.
 • Yapay aydınlatma, kırmızı ve sarı veya mavi ve yeşil bir vurgu yapma eğilimindedir. Odaya uyan spektrumu ve onu nasıl kullanmak istediğinizi seçin.
 • Kışın yeterince gün ışığı almamak bizi uyuşukluğa karşı savunmasız hale getirir. Pencerelerden daha fazla ışık bırakarak doğal gün ışığını en üst düzeye çıkarın. Büyük pencere uygulamalarıyla pencereleri engellemeyin.
 • Pencereler rahatsız edici parlamadan etkileniyorsa, doğal güneş ışığı seviyelerini kontrol etmenin yollarını bulun. Pencerede bir film veya şeffaf pencere tedavileri kullanabilirsiniz.
 • Aydınlatmayı üç kategori açısından düşünün:
  • Genel – arka plan aydınlatması için
  • Accent – belirli özelliklere dikkat çekmek için
  • Görev aydınlatması – belirli etkinlikleri aydınlatmak için
 • Mekandaki mimari özellikler ve mekanın nasıl kullanılacağı konusunda bir aydınlatma şeması planlanmalıdır. Genel, vurgu ve görev aydınlatması olmak üzere üç aydınlatma kategorisi arasında bir denge oluşturun. En iyi aydınlatma şemaları, çok amaçlı işlevlere izin vermek ve görsel doku oluşturmak için bol miktarda esneklik sunacak, bu nedenle bu üç aydınlatma türünü kullanmayı hedefleyin.
 • Küçük odalarda, alanın daha büyük görünmesini sağlamak için dört köşeyi de aydınlatmayı ve yükseklik algısını artırmak için dikey kirişli ışıkları kullanın.
 • Dekorasyona başlamadan önce aydınlatma şemasına karar verin, böylece fişlerin, anahtarların ve duvarın, zemin ve tavan ışıklarının konumunu planlayabilirsiniz.
 • Odanın gereksinimlerine ve yaratmak istediğiniz ruh haline göre yapay aydınlatma için ampuller seçin: kırmızı ve sarı renkli ışık samimi, sıcak bir ruh hali yaratacak ve mavi ve yeşil renkli ışık daha serin, sakin bir ruh hali yaratacaktır.
 • Işık bağlantılarında kullanılan malzemeler (saydamdan opak ve yansıtıcıdan mata) ve ampulün opaklığı veya netliği ışığın dağılımını ve yönünü önemli ölçüde etkileyecektir.

Evinizde denemek için çok fazla ampul türü vardır. Yapılacak en iyi şey, yerel aydınlatma uzmanınıza inmek ve onlarla sohbet etmektir. Alanınızın fotoğraflarını çekin ve ışıklarınızın odada nereye yerleştirildiğini gösterin.

Lambalar ve küçük taşınabilir yukarı aydınlatma cihazları kullanmak, aydınlatma tasarımınızı değiştirmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Onları alanınızdaki farklı yerlerde deneyin ve nasıl hissettiğinizi görün, sonunda sizin için doğru konuma yerleşeceksiniz.


İlgili Mesajlar
MimariTrendler

Evinizi Virüssüz Tutmak için Temizleme Rutinleri

Mutfağınızın, banyonuzun ve diğer yüksek trafikli alanlarınızın temiz ve dezenfekte…
Daha fazla oku
Mimari

Coronaya Karşı Ev Düzenimiz Nasıl Olmalıdır?

Coronaya karşı düzenimiz nasıl olmalıdır ne gibi önlemler almalıyız sizler için…
Daha fazla oku
DekorasyonMimariModaStillerTarihTrendler

HOLLYWOOD REGENCY EV DEKORASYONU

HOLLYWOOD REGENCY NEDİR? Hollywood Regency Bazen de Regency Moderne olarak da bilinen…
Daha fazla oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir