BahçeKendin YapMimariTrendler

ORKİDE BAKIMI

ORKİDE

EVDE YETİŞTİRME

ORKİDE
ORKİDE GRUPLARI TEMSİLİ

Orkideler,çiçekli bitkilerin en geniş gruplarındandır. Dünyada 18-20 bin kadar orkide çeşidi vardır; ayrıca tropikal iklimli ülkelerde sürekli yeni türler ortaya çıkmaktadır.Orkideler tropik adalardan Alpler’e ve Akdeniz kıyılarına kadar yeryüzünde bir çok yerde varolmaktadır.Orkideler toprakta yetişenler ve ağaçlar,kayalarda yetişen grup olmak üzere 2 ana gruba ayrılır.Çiçekçilerde satılan ve satın aldığımız orkideler genellikler ağaç ve kayalarda yetişen gruba üyedir.En güzel kırma türlerde bu gruplarda bulunmaktadır.

1.KURAL ”IŞIK”

ORKİDE

İstisnalar dışında mesela Miltonia,Paphiopedilium,Masdevilla orkideleri gibi bu cinsler dışında orkideler çok kuvvetli ışık isterler.Pencerenin önüne 1.50 metreyi geçmemesine özen göstererek orkidenizi yerleştirin Yazın ise orkidenizin doğrudan güneş ışığına maruz kalmasını engelleyin.Bahsettiğim gibi pencerenizin önün ideal bir şekilde konumlandırın ve yazın tülünüzden içeri giren ışık ile bitkinizin ışığını sağlıklı şekilde ayarlayabilirsiniz.Işık kuralı tamamsa bir diğer kural.

2. KURAL ”SICAKLIK”

Orkidenin sıcaklık ihtiyacı türünün yetiştirildiği bölgeye bağlıdır.Öncelikle orkidenizi çok iyi tanımalısınız.Bitkinin çiçeklenmesi için yüksek ısı idealdir.Tropik bölgelerdeki türler  gün içinde 18-25 °C , gece ise 15-18 °C arasında sıcaklık ihtiyacı duyarlar.Ilıman iklim bölgesi türleri (Cattelya,Paphiopedilium) gün içinde 18-20 °C gece ise 15-18 °C ısıya ihtiyaç duyarlar ve soğuk bölgeler bu orkideler mesela Masdevallia,Lycaste gibi  türlerdir gün içinde ise  10-17 °C gece boyunca ise 7-10 °C  ısı onlar için idealdir.

3.KURAL ”SULAMA”

ORKİDE

1-Oda sıcaklığın olmalı 

2-Kalkersiz olmalıdır kalker nedir derseniz bileşiminde % 90 ‘a kadar kalsiyum karbonat bulunan kayaçlar veya çok saf haline kireç taşıdır kalker.

3-Klorsuz su olmalıdır.

Eğer 3 kriterede uygunsa suyumuz şimdide nasıl sulamanız gerektiğinden bahsedelim birazda,Öncelikle fazla sulamamaya dikkat etmelisiniz.Genellikle haftada 1 kere sulamanız orkideleriniz için yeterli olucaktır.Eğer orkideniz geniz yapraklı ise azar azar sulama yapmalısınız.Sulma yaparken nem oranı çok mönemlidir ve çok iyi ayarlamalısınız.Yapraklarını yavaş yavaş nemlendirmekte bir püf notasıdır.

4. VE SON KURAL ”BAKIM”

Büyüme sırasında güblereme 15 günde bir yapılması şarttır.Her 2-3 yıla bir ise orkidemizin saksısını değiştirmeliyiz.Bu değişiklik sırasında gübre olarak çam ağacı kabuğu esaslı gübreyi tercih etmeniz çok iyi olacaktır benden tavsiye çünkü normal gübreler orkidenin nefes almasını enelliyebilirler.

İlgili Mesajlar
Mimari

İnstagram Adreslerimiz

View this post on Instagram #dekorasyonönerileri #dekoratifurunler #icmimar #dekor #new…
Daha fazla oku
Mimari

En İyi Aydınlatma Tasarımı Önerileri

İyi aydınlatılmış bir alan, girerken hemen fark edeceğiniz bir şeydir.Harika bir…
Daha fazla oku
Mimari

Ne Kadar Kumaş Gerekir?

İç mimari projeler de metraj hesaplaması çok önemlidir.Her zaman yenisini almaktansa güzel…
Daha fazla oku
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Bizin Takip Edin
MimariModa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir