Mimari

Sürdürülebilir Yaşam için Yeşil Eko İpuçları

enerji tasafrufu
enerji green

Çevreye yardım etmek, para kazanmak veya sadece ne kadar kolay olduğunu görmek için yeşile gitmeye karar verip vermediğinizden bağımsız olarak, çevre dostu yaşama doğru attığınız her adım dünyaya yardım eden bir adımdır.

Yeni başlıyor ve sürdürülebilir yaşam fikirleri istiyorsanız, işte başlayabilmeniz için bir kaç öneri:

1. Adım: Kapatın

Enerji tasarrufu karbon ayakizinizi azaltmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Elektrik tesisatlarınızı bekleme modunda bırakmak gereksiz yere enerji tüketir – kapatma düğmesine basın; enerji faturalarınızda en belirgin şekilde büyük gelişmeler görebilirsiniz!

Aletleri kapatma

Adım 2: Çevre dostu teknolojiye yatırım yapın

Kapatmanın ötesine geçmek ister misiniz? Sahip olduğunuz teknolojinin mümkün olduğunca enerji verimli olduğundan emin olun. Bu şekilde, ürünün açık olduğu süre boyunca çok daha az enerji kullanır, para tasarrufu yapar ve enerji veriminizi düşürürsünüz.

Adım 3: Yenilenebilir kaynaklara geçin

Enerji tedarikçinizi% 100 yenilenebilir olana değiştirmek, her ev için harika bir çevre dostu ipucudur. Herkes yapabilir, anahtarlama basit ve zahmetsizdir, ayrıca % 100 yenilenebilir bir tarifede etkin bir şekilde sıfır karbon olduğunda kullandığınız tüm elektrik !

4. Adım: Daha az et yiyin

Ne tükettiğinize dikkat etmek daha çevre dostu olmanın kalbinde yer almakta ve yediğiniz eti azaltmak çok büyük bir etkiye sahip olabilir. Kırmızı etin olmaması – sadece haftada iki veya üç gün olsa bile – karbon ayakizinizi azaltmanız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Adım 5: Yiyecek israf etmeyin

Atık değil, istemiyorum. 7,3 milyon ton yiyecek olduğunu biliyor muydunuz?dır-Türkiye her sene boşa mı? Bu sadece büyük bir yiyecek ve para israfı değil, çöplüklerde ortaya çıkan CO2 miktarını da arttırıyor.

meyve ve sebze

Adım 6: Kompost

Yemeğinizin “en iyisi” den biraz daha ileri gitmesine izin vermişseniz, o zaman onu kutuya koymak yerine kompostladığınızdan emin olmanız gerekir. Bu sadece doğal bir gübre oluşturmaya ve bahçenizi yeşil tutmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda atık depolama alanını azaltacak ve anaerobik olarak bozulmayacağı için metan gazı oluşmayacaktır.

Adım 7: Her şeyi geri dönüştürün

Muhtemelen daha çevre dostu bir yaşam tarzı yaşamayı düşünüyorsanız, o zaman zaten geri dönüşüme gireceksiniz demektir. Ancak geri dönüşüm yeteneğinizi geliştirebilir misiniz (şimdi bir kelime)? Pillerden kağıda, arabalara kadar her şeyi geri dönüştürebilirsiniz. Atmadan önce, geri dönüşümü yapıp yapamayacağınızı öğrenmek için bir dakikanızı ayırın. 

Adım 8: Plastiği kesmeyi deneyin

Plastik hayatımızın her yönüne kendi yolunu bulmuş gibi görünüyor. Ancak, vazgeçmek düşündüğünüz kadar zor değildir – alışverişe giderken yanınızda bir kanvas çanta getirin, meyvelerinizi ve sebzenizi gevşetin ve şişelenmiş su satın almayı bırakın.

Adım 9: LED ampulleri kullanın

LED ampuller sadece geleneksel ampullerden daha uzun ömürlü değil, aynı zamanda çok daha verimli! Bu, daha az güç kullanacağınız ve ampullerinizi daha az sık değiştirmek zorunda kalacağınız anlamına gelir – herkes kazanır. Üstelik, bir dizi parlaklık ve tasarımda mevcutlar, böylece aydınlatmayı ihtiyaçlarınıza göre veya odaya göre düzenleyebilirsiniz. 

LED ampul

10. Adım: Evinizi yalıtın

İyi yalıtılmamış evler, hava soğukken ılık tutmak ve hava sıcak olduğunda serin olmak için çok daha zordur. Evinizi yalıtmak, eviniz için size sunabileceğimiz en iyi çevre dostu ipuçlarından biridir .

Adım 11: Yiyecek dükkanınızı teslim ettirin

Eve teslim bakkaliye toplu taşıma gibi. 20 tane garip araba kullanmak yerine, süpermarkete doğru yola koyulur – bir minibüs, bölgedeki herkese ulaştırır. Ayrıca, herhangi bir atık gıdanın azaltılmasına yardımcı olabilecek, dürtü satın alma olasılığınız daha düşüktür.

Adım 12: Düzelt, atma

Bir şeyi tamir etmek veya düzeltmek, basitçe bir şeyleri atmaktan daha çevre dostudur, ancak ikincisi bazen daha kolay ve ucuz görünebilir. İnternet, pratik olarak herhangi bir şeyi düzeltmek için ihtiyaç duyduğunuz araçlara ve bilgilere erişim sağlar ve hala düzeltemiyorsanız, neden başka bir şeye dönüştürmüyorsunuz?

Adım 13: Çevre dostu temizlik ürünleri kullanın

Pek çok temizlik ürününde, çevreye zarar vermeyen ve elden çıkarması kolay olmayan birçok zararlı kimyasal vardır. Aslında, bu temizlik ürünlerine tekrar tekrar maruz kalmak, sağlığınızı ve çevreyi etkileyebilir. Yeşil temizlik ürünleri, daha az zararlı olan daha doğal ve organik temizleme yöntemleri kullanır.

Adım 14: Araba sürmeyin

Yolculuğu yürüyerek, bisikletle ya da toplu taşıma araçlarıyla yapabilirseniz, o zaman yapın. Elektrikli bir araçta değilseniz, çevre dostu değil ve karbon ayakizinizi gerçekten artırabilir. Araba kullanmanız gerektiğinde, hızı düşük tutarak, lastiklerin uygun şekilde şişirildiğinden ve motorun düzgün çalıştığından emin olarak aracınızdan en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olun.

Adım 15: Mikrodalga fırını kullanın

Dürüst olmak gerekirse, ne kadar daha fazla enerji verimli mikrodalgaların geleneksel fırınlarla karşılaştırıldığına şaşıracaksınız. Şaşırmış olsanız da, bir mikrodalgada pişirebileceğiniz harika şeyler ile şok olmaya devam edebilirsiniz (ipucu: bu sadece hazır yemekler değildir).

Adım 16: Yerel satın al

Giysilerden yemeğe, eve kadar yakın olan bu ürünler yapılır ve satın alınır, nakliyeleri ile daha az karbon oluşur. Sadece bu değil, aynı zamanda yerel ekonomiyi de destekleyeceksiniz, bu da zaman içinde aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla yerel öğeye sahip olacağınız anlamına geliyor.

Adım 17: Uçma

Uçmak yapabileceğiniz en çevreye zarar verebilecek şeylerden biri – Uçmak karbon üretiyor! * Kamp yapmak, yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek Türkiye ‘de yapılacak harika şeyler ve son derece düşük karbonlu.

Http://calculator.carbonfootprint.com/calculator.aspx?tab=3 kullanılarak hesaplanmıştır 

Britanya

Adım 18: Kendinizinkini büyütün

Kendi sebzenizi büyütmek sadece para kazanmak için iyi bir yol değil, aynı zamanda karbon ayakizinizi azaltmak ve çevre dostu olmak için harika bir yoldur. Dışarıda hiç yer yok mu? Pencere kutuları, görüşünüzü aydınlatmak, evinize giren havayı filtrelemek ve otlar ve küçük sebze yamaları için bol miktarda alan sunmak için harika bir yoldur.

Adım 19: Bazı ağaçlar dikin

Ekolojik sürdürülebilirlik, çevre dostu yaşam söz konusu olduğunda çok önemlidir. İstikrarlı olmadan ekosistem ,işler dağılmaya başlar. Gelişmelere yer açmak için düştü olanları değiştirmek için daha fazla yerli ağaç diktiğimize emin olmak, daha fazla insanın ve işletmenin çevreyi korumak ve hava kalitesini iyileştirmek için yapması gereken bir şeydir.

Adım 20: Kişisel bakımınızı akıllıca seçin

Kişisel hijyen söz konusu olduğunda, gerçekten çevre dostu bir yaşam tarzı için önlemek için dikkatli olmanız gereken birkaç şey vardır. Bunların en zararı, biyolojik olarak parçalanamayan ve içine girmeyen küçük katı plastik parçaları olan mikro boncuklardır.Akarsular ve sonuçta, besin zincirine girerek çevreye zarar verebilir. Vücudunuzun yıkanmasına, diş macununa, yüz fırçalamasına ve diğer ürünlerin bu boncukları içermediğinden emin olun. Buna ek olarak, kimyasallardan kaçınma ve doğal temizlik ürünlerini tercih etme gibi kendinizi ve çevreyi temiz tutmanın en iyi yoludur.

İlgili Mesajlar
MimariTrendler

Evinizi Virüssüz Tutmak için Temizleme Rutinleri

Mutfağınızın, banyonuzun ve diğer yüksek trafikli alanlarınızın temiz ve dezenfekte…
Daha fazla oku
Mimari

Coronaya Karşı Ev Düzenimiz Nasıl Olmalıdır?

Coronaya karşı düzenimiz nasıl olmalıdır ne gibi önlemler almalıyız sizler için…
Daha fazla oku
DekorasyonMimariModaStillerTarihTrendler

HOLLYWOOD REGENCY EV DEKORASYONU

HOLLYWOOD REGENCY NEDİR? Hollywood Regency Bazen de Regency Moderne olarak da bilinen…
Daha fazla oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir