GenelStiller

Minimalist Tarzı Dekorasyon İç Mimari Stil

Minimalizm tarzı, dekorasyonda kemer sıkma ve gevşeklik ile karakterize bir tasarım yaklaşımıdır. Temel olarak işlevsel mobilyalar ve iç nesneler, geometrik şekiller ve genellikle en fazla iki temel renk kombinasyonu kullanılarak elde edilir. Bu tür tasarımlarda alanı doğru şekilde bölmek son derece önemlidir. Minimalist iç mekanlar genellikle kompakt, siyah veya gridir ve katı bir geometrik şekle sahiptir

Mimari Modanın tanımına göre ”Minimalizm şu zorluğa cevap vermeye çalışır,Görsel kimliği kaybetmeden ve tasarıımda vurgulanacak mesajın konusunu silmeden mümkün olduğunca fazla eleman eksiltmek, yani aşırı yüklenmeyi önlemek ve sınırlandırmak için ayrıntıları en aza indirmektir.”

Şimdide minimalizim tarzı birkaç madde ile inceliyelim …

  • Modern minimalizm tarzındaki iç tasarım, çok fazla alan gerektirdiğinden, odadaki bölmelerden kurtulmak istenmektedir.
  • Odayı yeterince ışıkla doldurmak için büyük pencerelere ihtiyaç vardır.
  • Renk düzeni, yarı tonların oyunu kullanılarak oluşturulur. En yaygın seçenek: grafik gri ile birlikte beyaz renk.
  • Malzemeler: krom çelik, cam, plastik, seramik, suni ve doğal taş, ahşap dokulu.
  • Minimalizm tarzında masa, kanepe, mobilya ve avizeler basit bir geometrik şekle sahiptir. Formlara hafif bir bükülme ile izin verilir, ancak bir spiral değil.
  • İddialı dekor ve süs eşyaları bir seçim değildir. Duvarlar birkaç minimalist tabloyla süslenebilir.
  • Tasarım düz yansıtıcı yüzeylerle tanımlanır. Her mobilya parçasının katı oranları ve renkleri vardır.
  • Perde yerine yatay veya dikey perde kullanılmaktadır.
  • Işık dağılmış. Neon veya halojen tavan lambaları sıklıkla kullanılır.

Minimalizm tarzında odanın iç mekanı, zarif sadelik için iddialılıktan ve özlemlerden bıkmış olanlar için idealdir. Bunu yapmak için, dekoru ve işlevsel olmayan parçaları terk etmelisiniz. Minimalist odalara genişlik ve bol miktarda ışık hakimdir.

интерьер в минималистическом стиле - фото

Duvarlar

Dokulu sıva, geniş parlak fayans, boya veya duvar kağıdı ile ile dekoe edilebilir. Duvarlar ayrıca kabartmalı cam, beton veya doğal taştan yapılabilir.

стена в стиле минимализм - Daha fazla bilgi

Minimalizm tarzında tavan

Tavan iç kısmı sağlamlaştırmamalı ve hacimli olmamalıdır. Hafif bir renkte boyamak en iyisidir.

потолок на кухне в стиле минимализм - фото adlı geliştiriciden

zemin

Bu tür iç mekanların en iyi şekilde özlülüğü, doğal renklerde bir desen olmadan döşeme ile ifade edilebilir. Birkaç döşeme seçeneği vardır: laminat, polimer kaplama, parke, düz halı, kendinden tesviye zemin ve seramik granit fayans. Farklı odalarda farklı döşemelere izin verir. Yatak odası için dinlendirici olması adına halı kaplama ile rahat görünecek.

Minimalizm tarzında daire tasarımı

Apartman tasarımındaki minimalist tarz, rahat ve çekici kalırken ergonomik bir şekil ve geniş bir alanla ilgilidir. Konfordan ödün vermeden evden hangi mobilyaların çıkarılabileceğini düşününün ve basit, özlü formdan birkaç öğe seçin. Masada ve yüzeylerde sadece işlevsel eşya bulundurun. Tüm dekor ayrıntılarını doğru seçerseniz, bol miktarda alan, ışık ve hava olan bir oda elde edersiniz.

“Daha az” ilkesine uygun olarak, ağırlığı azaltan ve dikkatini dağıtan nesnelerden kurtulun. Bu iç mekanlar için mobilyada minimalizm idealdir. Örneğin, duvara monte edilebilen basit bir dolap. Kural olarak, arka duvarı yoktur ve rafları duvara tutturulmuştur. Dolaplar ve mobilyalar tavan ve duvarlarla birleşiyorsa boş alan hissi uyandırması mükemmeldir. Mobilya seçerken, kişisel eşyaların görüş alanı dışında kalması gerektiğini unutmayın ! Bu nedenle, düşük bir kanepenin yanı sıra kapalı raflara sahip rafları seçmek daha iyidir.

Minimalist mutfak

Minimalizm ruhuyla tasarlanmış bir mutfak, temizlik ve düzen solumalı. Başka herhangi bir odada olduğu gibi, gereksiz cisimlerle oyalanmak burada kabul edilemez. Bu nedenle, tüm ev aletleri gizlenmelidir. Malzemelerin seçimi geniş: doğal taş, tuğla, ahşap. Cam ve krom çelik de terbiye işleminde sıklıkla kullanılır.

фото кухни в стиле минимализм

Bej ve beyaz, avantajlı bir şekilde gri ve kahverengi mobilya parçalarıyla seyreltilebilen duvarlar için en iyisidir. Zemin döşeme veya fayans ile kaplıdır. Minimalizm tarzında mutfağın iç tasarımı, basit şekilli mobilyaların varlığını ifade eder.

кухня в стиле минимализм - фото

Minimalist tarzda yatak odası

Yatak odasının mükemmel tasarımı, çok fazla güneş ışığının bulunduğu geniş bir odayı içerir. Sakin, sıcak tonları seçmeniz önerilir. Gri ve beyazın yanı sıra lila ve bej kombinasyonları da vardır. Zemine sağlam bir halı koyabilirsiniz.

фотография спальни в стиле минимализм

Mükemmel minimal yatak odası rahat olmalıdır. Yatak odasının iç tasarımındaki minimalist tarz, az miktarda mobilya tarafından yaratılmıştır. Eşyaları gömme dolaplarda ve basit bir formdaki komodinlerde saklamak uygun olacaktır. Duvara ayna ve demirbaşlar monte edilebilir. En basit perdeleri seçmeniz veya panjur kullanmanız önerilir.

Minimalist tarzda yatak laconic bir forma sahiptir. Tasarımcılar, ahşap başlıklı geniş bir yatak tercih edilmesini önerir. Yanında, lambaların yerleştirilebileceği fonksiyonel masalar iyi görünecek. Canlı bitkilerle birlikte masif çömlek de uygun olacaktır.

Minimalizm tarzında ev tasarımı

Bu stildeki birçok ev, çok fazla alan sağlayan basit ve işlevsel bir düzene sahiptir. Düz şekiller, açık kat planları, iç duvarların sanal olmaması, küçük depolar ve yüksek gün ışığı alanlarına yapılan vurgu, bir evin iç mekanlarını minimalist tarzda tanımlar. Bu basit ev tasarımı birçok girişten ve çıkıştan kaçınır ve ayrıca viraj veya köşeleri yoktur.

дом в стиле минимализм - фото

Minimalist oturma odası

Minimalist oturma odaları, sade şıklığın lüksünü günlük hayata getirdikleri için modern tasarımdaki en iyisidir. Doğru tasarıma sahip, pozitif, parlak enerjili bir oda elde edersiniz. Genellikle oturma odasını dekore etmek için klasik tonları kullanabilirsiniz: siyah, beyaz, bej ve gri. Turuncu, kırmızı ve yeşil gibi kalın ton patlamalarına neden olabilir.

Salonun minimalizm tarzındaki iç tasarımı en küçük detaya kadar düşünülmelidir. Açık alanı, titiz formları ve işlevselliği uyumlu bir şekilde birleştirmelidir. Doğru aydınlatma, oturma odasının önemli bir unsurudur. Büyük pencereler bol ışık sağlar ve oturma odanızı görsel olarak daha büyük hale getirir. Dolaplar yerleşikken TV’nin duvara monte edilmesi daha iyidir. Ayrıca düz yansıtıcı yüzeyleri olan eşyalara dikkat edin. Minimalizm tarzında (kanepe, sandalye, sehpa) oturma odası mobilyaları geometrik şekillere ve pürüzsüz silüetlere sahip olmalıdır.

Minimalizm tarzında banyo

İç ve banyo armatürleri kısıtlanmış ve titizdir. Tarz ikiden fazla ana rengin varlığına tolerans göstermez. Alternatif olarak, kahverengi kaplamalı bej bir banyo seçebilirsiniz.

Döşeme ayrıca dokular ve renklerle dolu olmamalıdır. Fayans veya su geçirmez laminat koymak en iyisidir. Minimalizm tarzında banyonun iç tasarımı resimler, kısaltmalar ve daha fazlasını dışlar. Çok çeşitli kaplama malzemeleri mevcuttur: ahşap, metal, cam.

фото ванной комнаты в стиле минимализм

Banyo aksesuarlarının sayısını sınırlamak önemlidir. Panjurlu raflar düzgün durur ve odayı aşırı yüklemez. Aynalar ve havlular için metal parçalar mükemmel şekilde oturur. Ayrıca ortam aydınlatmasını da unutmamak gerekir. Minimal bir küvet, gereksiz detaylar vermeden basit bir geometrik şekle sahip olmalıdır.

Minimalist giriş

Bir girişin tasarımı ayrıca ikiden fazla renk içermemelidir. Temel olarak beyaz, bej veya süt alabilir. Mobilya için, dış giyim için fonksiyonel bir gardırop ve ayakkabılar için düzenli geometrik şekilli bir raf seçmek daha iyidir. Alanı görsel olarak genişletmek için, mobilyalara ayna yüzeyli bir çanta satın alabilirsiniz. Minimalist giriş iç kısmı, mobilyalarla birleşen lambalardan gelen dağınık aydınlatmayı içerir.

Minimalist tarzda çocuk odası

Bu tarzdaki çocuk odası, birkaç çocuklu bir aile için idealdir. İşlevsel mobilya seçerseniz, önemli ölçüde yerden tasarruf edebilirsiniz. Bunu yapmak için, duvara kitap depolayacak birkaç duvar dolabı düzeltmeniz gerekir. Bir çocuk odasının tasarımı genellikle renk seçimi ile başlar. Kural olarak, bunlar duvarlar için hafif gölgeler olmalıdır. Hafif duvar kağıtları ile boyanabilir veya tamamlanabilirler.

Minimalizm tarzında bir genç odasının tasarımı, katlanır bir yatak içerir. Böyle bir yatağın avantajı, alt kısmının uykuya uzanması ve gündüz geri çekilmesidir. Ayrıca, yer kazanmak için bu tarz mobilyalar kullanabilirsiniz. Böyle bir alan, oyun oynamak ve yaratıcılık için harika bir yer olacaktır.

İlgili yazılar
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Minimalist İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır? 

Devamını Oku
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Rustik İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Devamını Oku
DekorasyonGenelTeknoloji

Antre koridorunu tasarlarken dikkate almanız gereken bazı ipuçları

Depolama: Antre koridorunda yeterli depolama alanı sağlamak önemlidir. Ayakkabılar, ceketler…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir