Moda

Akıllı Ev Bina Sistemleri

mimarimoda
mimarimoda

Akıllı ev, aydınlatma ve ısıtma gibi cihaz ve sistemlerin uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlamak için internete bağlı cihazlar kullanan bir tesistir. ev otomasyonu veya domotik olarak da adlandırılan (evdeki Latince “domus” dan) olarak adlandırılan akıllı ev teknolojisi, genellikle akıllı ev uygulamalarında akıllı cihazları kontrol etmelerine izin vererek ev sahiplerine güvenlik, rahatlık, kolaylık ve enerji verimliliği sağlar. akıllı telefon veya başka bir ağa bağlı cihaz. Bir kısmı şeyler (IOT) ait internet , akıllı ev sistemleri ve cihazlar genellikle kendi aralarında tüketici kullanım verilerini paylaşarak ve konut sahiplerinin tercihlerine göre eylemler otomatik hale araya çalışırlar.

Akıllı evin kökenleri

Ev otomasyonu için bir iletişim protokolü olan X10’un 1975 sürümüyle akıllı ev, bir zamanlar The Jetsons la lanse olan bir hayata geçti. X10, 120 kHz’lik radyo frekansı (RF) dijital bilgi patlamalarını bir evin mevcut elektrik kablolarına programlanabilir çıkışlara veya anahtarlara gönderir . Bu sinyaller komutları ilgili cihazlara ileterek, cihazların nasıl ve ne zaman çalışacağını kontrol eder. Bir verici, örneğin, bir cihaza belirli bir zamanda açılmasını söyleyen, evin elektrik kablosu boyunca bir sinyal gönderebilir.

Bununla birlikte, elektrik tesisatı özellikle radyo bandı “gürültüsünden” arındırılmış olarak tasarlanmadığından, X10 her zaman tam olarak güvenilir değildi. Sinyaller kaybolacak ve bazı durumlarda sinyaller, ABD’de yaygın olduğu gibi, 220 voltluk servis bir çift 100 voltluk beslemeye bölündüğünde oluşturulan, farklı kutuplarda kablolanmış devreleri geçmeyecek. başlangıçta tek yönlü bir teknolojidir, bu nedenle akıllı cihazlar komutları alabilirken, verileri merkezi bir ağa geri gönderemezler. Bununla birlikte, daha sonra, daha yüksek bir maliyetle de olsa, iki yönlü X10 cihazları kullanıma sunuldu.

Evim güzel evim

Ev otomasyon şirketi Insteon, 2005 yılında olay yerine geldiğinde, elektrik kablolarını kablosuz sinyallerle birleştiren teknolojiyi tanıttı. Zigbee ve Z-Wave de dahil olmak üzere diğer protokoller, X10’a eğilimli olan problemlerle mücadele etmek için ortaya çıktı, ancak X10 bugünlerde yaygın olarak kullanılan bir iletişim protokolü olmaya devam ediyor.

Nest Labs , 2010 yılında kuruldu ve 2011’de ilk akıllı ürünü olan Nest Learning Termostat’ı piyasaya sürdü. Şirket ayrıca akıllı duman / karbon monoksit dedektörleri ve güvenlik kameraları da yarattı. 2015 yılında Google tarafından satın alındıktan sonra aynı yıl Alphabet Inc’in bir iştiraki oldu.

Akıllı ev yuva akıllı termostat
Üçüncü nesil Yuva Termostatı

2012’de, SmartThings Inc. akıllı ev sistemini finanse etmek için 1,2 milyon dolar yükselterek bir Kickstarter kampanyası başlattı. Ek fonlamanın ardından, şirket Ağustos 2013’te piyasaya girdi ve 2014 yılında Samsung tarafından satın alındı.

Yakın zamanda, Amazon, Apple ve Google gibi şirketler Amazon Echo, Apple HomeKit ve Google Home dahil kendi akıllı ev ürünlerini ve domotics platformlarını piyasaya sürdüler.

Akıllı ev teknolojisi örnekleri

Neredeyse teknolojinin iç mekana girdiği hayatın her yönü (ampuller, bulaşık makineleri vb.) Akıllı bir ev alternatifi getirdi:

  • Akıllı TV’ler isteğe bağlı video ve müzik gibi uygulamalarla içeriğe erişmek için internete bağlanır. Bazı akıllı TV’ler ayrıca ses veya hareket tanıma özelliğini içerir.
  • Uzaktan kontrol edilip özelleştirilebilmesinin yanı sıra, Philips Lighting Holding BV’den Hue gibi akıllı aydınlatma sistemleri, odada oturanların ne zaman olduğunu tespit edebilir ve aydınlatmayı gerektiği gibi ayarlayabilir. Akıllı ampuller , gün ışığının kullanılabilirliğine bağlı olarak kendilerini de düzenleyebilir.
  • Nest Labs Inc.’den Nest gibi akıllı termostatlar, kullanıcıların ev sıcaklıklarını planlamalarını, izlemelerini ve uzaktan kontrol etmelerini sağlayan entegre Wi-Fi ile birlikte gelir. Bu cihazlar aynı zamanda ev sahiplerinin davranışlarını öğrenir ve sakinlerine maksimum konfor ve verimlilik sağlamak için ayarları otomatik olarak değiştirir. Akıllı termostatlar ayrıca enerji kullanımını rapor edebilir ve kullanıcılara, diğer şeylerin yanı sıra, filtreleri değiştirmelerini hatırlatabilir.
  • Akıllı kilitler ve garaj kapısı açıcıları kullananlar, ziyaretçilere erişim izni verebilir veya reddedebilir. Akıllı kilitler aynı zamanda sakinlerin yakınında olduğunu algılayabilir ve kapıların kilidini açabilir.
  • Akıllı güvenlik kameraları sayesinde sakinler evdeyken veya dışarıdayken evlerini izleyebilirler. Akıllı hareket sensörleri ayrıca bölge sakinleri, ziyaretçiler, evcil hayvanlar ve hırsızlar arasındaki farkı tespit edebiliyor ve şüpheli davranış tespit edildiğinde yetkilileri haberdar edebiliyor.
  • Evcil hayvan bakımı, bağlı besleyicilerle otomatikleştirilebilir. Ev bitkileri ve çimenler, bağlı zamanlayıcılar yoluyla sulanabilir.
  • Alarmınız kesilir sönmez size taze bir bardak hazırlayabilen akıllı kahve makineleri de dahil olmak üzere her türlü mutfak aletleri mevcuttur; son kullanma tarihlerini takip eden, alışveriş listelerini hazırlayan veya şu anda eldeki malzemelere göre tarifler oluşturan akıllı buzdolapları; yavaş ocaklar ve tost makineleri; ve çamaşır odasında çamaşır makineleri ve kurutucular.
  • Örneğin ev sistemi monitörleri, bir elektrik dalgalanmasını algılayabilir ve cihazları kapatabilir veya su arızalarını veya donma borularını algılayabilir ve bodrumda bir sel olmaması için suyu kapatabilir.
Akıllı ev Philips Hue akıllı aydınlatma
Philips Hue akıllı ışık kiti

Akıllı ev

Ev otomasyonunun en önemli yararlarından biri ev sahiplerine gönül rahatlığı sağlamak, evlerini uzaktan izlemelerine izin vermek, açık bırakılan unutulmuş bir kahve makinesi veya açık bir kapı gibi tehlikelere karşı koymaktır.

Domotics, yaşlılar için de faydalıdır; bakım evine taşınmak veya 7/24 evde bakıma ihtiyaç duymak yerine, yaşlıların evde rahat ve güvenli bir şekilde kalmasına yardımcı olabilecek izleme sağlar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, akıllı evler kullanıcı tercihlerini karşılayabilir. Örneğin, eve gelir gelmez garaj kapınız açılır, ışıklar yanar, şömine söner ve en sevdiğiniz melodiler akıllı hoparlörlerinizde çalmaya başlar.

Ev otomasyonu da tüketicilerin verimliliği artırmasına yardımcı oluyor. Akıllı bir ev sistemi klimayı bütün gün bırakmak yerine davranışlarınızı öğrenebilir ve işten eve geldiğiniz zaman evin soğuduğundan emin olabilir. Aynı cihazlar için de geçerli. Akıllı bir sulama sistemiyle, çimleriniz yalnızca gerektiğinde ve gereken miktarda su ile sulanır. Ev otomasyonu ile, enerji, su ve diğer kaynaklar daha verimli kullanılır, bu da tüketicinin hem doğal kaynaklardan hem de paradan tasarruf etmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte, ev otomasyon sistemleri, kısmen teknik doğaları nedeniyle ana akım olma mücadelesi verdi. Akıllı evlerin bir dezavantajı, algılanan karmaşıklığıdır; bazı insanlar teknoloji konusunda güçlük çekiyor veya ondan ilk sıkıntıdan vazgeçecekler. Akıllı ev üreticileri ve ittifaklar, karmaşıklığı azaltmaya ve her türden ve teknik seviyedeki kullanıcılar için keyifli ve faydalı hale getirmek için kullanıcı deneyimini iyileştirmeye çalışıyor.

Ev otomasyon sistemlerinin gerçekten etkili olması için, cihazları kimin ürettiğine bakılmaksızın, aynı protokolü veya en azından tamamlayıcı olanları kullanarak birlikte çalışabilir olmalıdır. Böyle yeni bir pazar olduğundan, ev otomasyonu için henüz altın standart yoktur. Bununla birlikte, standart ittifaklar birlikte çalışabilirlik ve kesintisiz bir kullanıcı deneyimi sağlamak için üreticiler ve protokollerle ortaktır.

Bir diğer önemli sorun akıllı ev güvenliğidir. 2016 NTT Data Corp. raporu, ABD tüketicilerinin% 80’inin akıllı ev verilerinin güvenliğinden endişe duyduğunu tespit etti. Bilgisayar korsanları akıllı bir cihaza sızabiliyorlarsa, potansiyel olarak ışıkları ve alarmları kapatıp kapılarını açarak bir eve girmeye karşı savunmasız bir ev bırakabilirler. Ayrıca, bilgisayar korsanları, ev sahibinin ağına potansiyel olarak erişebilir ve bu da daha kötü saldırılara veya veri sızmalarına yol açabilir. Ekim 2016’da, Mirai IoT botnet, güvenli bir şekilde kameraları, DVR’leri ve yönlendiricileri giriş noktaları olarak kullanarak bir dizi dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısında internetin parçalarını çökertebildi .

Güvenliğe ek olarak, birçok akıllı ev sahibi veri gizliliği konusunda endişeleniyor. NTT Veri raporu, tüketicilerin% 73’ünün akıllı ev cihazları tarafından paylaşılan verilerin gizliliği konusunda endişelendiğini buldu. Akıllı ev cihazı ve platform üreticileri ürünlerini daha iyi uyarlamak veya müşterilere yeni ve geliştirilmiş hizmetler sunmak için tüketici verileri toplayabilirken, güven ve şeffaflık, akıllı ürünlerinin kullanıcıları ile güven inşa eden üreticiler için çok önemlidir.

Akıllı evler nasıl çalışır / akıllı ev uygulaması

Yeni inşa edilen evler genellikle akıllı ev altyapısı ile birlikte inşa edilir. Eski evler ise akıllı teknolojilerle güçlendirilebilir. Birçok akıllı ev sistemi hala X10 veya Insteon’da çalışsa da, Bluetooth ve Wi-Fi popülerliği artmıştır.

Zigbee ve Z-Wave, günümüzde kullanılan en yaygın ev otomasyonu iletişim protokollerinden ikisidir. Her iki  teknolojisi de akıllı ev sistemlerini bağlamak için kısa menzilli, düşük güçlü radyo sinyalleri kullanırlar. Her ikisi de aynı akıllı ev uygulamalarını hedef alsa da, Z-Wave, Zigbee’nin 10 metresine 30 metrelik bir menzile sahiptir; Zigbee, genellikle ikisinin daha karmaşık olduğu şeklinde algılanır. Zigbee çipleri birden fazla şirketten, Z-Wave çipleri ise sadece Sigma Tasarımlarından temin edilebilir.

Akıllı bir ev, akıllı cihaz ve cihazlardan farklı değildir, ancak uzaktan kontrol edilebilir bir ağ oluşturmak için birlikte çalışanlardır. Tüm cihazlar, genellikle akıllı ev merkezi olarakadlandırılan ana ev otomasyonu denetleyicisi tarafından kontrol edilir . Akıllı ev merkezi, akıllı ev sisteminin merkezi noktası olarak işlev gören ve verileri algılayan, işleyen ve kablosuz iletişim kurabilen bir donanım aygıtıdır. Tüm farklı uygulamaları, ev sahipleri tarafından uzaktan kontrol edilebilen tek bir akıllı ev uygulamasında birleştirir. Akıllı ev hub’larının örnekleri arasında Amazon Echo, Google Home, Insteon Hub Pro, Samsung SmartThings ve Wink Hub yer alıyor.

Bazı akıllı ev sistemleri, örneğin bir Ahududu Pi veya başka bir prototip tahtası kullanılarak sıfırdan oluşturulabilir . Diğerleri, bir ev otomasyonu projesini başlatmak için gereken parçaları içeren ve aynı zamanda akıllı ev platformu olarak da bilinen akıllı ev kiti olarak satın alınabilir .

Basit akıllı ev senaryolarında, olaylar zamanlanabilir veya tetiklenebilir. Zamanlanmış olaylar bir saati temel alır; örneğin, perdeleri 6: 00’da azaltmak, tetiklenen olaylar otomatik sistemdeki eylemlere bağlıdır; örneğin, sahibinin akıllı telefonu kapıya yaklaştığında, akıllı kilit açılır ve akıllı ışıklar yanar.

Makine öğrenimi ve yapay zeka (AI) akıllı ev sistemlerinde giderek daha popüler hale gelmekte ve ev otomasyon uygulamalarının ortamlarına uyum sağlamasına olanak sağlamaktadır. Örneğin, Amazon Echo veya Google Home gibi sesle etkinleşen sistemler, akıllı evi öğrenen ve konut sakinlerinin tercihlerine ve kalıplarına göre kişiselleştiren sanal asistanlar içerir.

Akıllı bina mimarisi

Akıllı binalar

Her akıllı ev akıllı bir bina olsa da, her akıllı bina akıllı bir ev değildir. Ofisler, gökdelenler, apartmanlar ve çok kiracılı ofisler ve konutlar dahil olmak üzere her şekil ve büyüklükteki kurumsal, ticari, endüstriyel ve konut binaları – bina verimliliğini artırmak, enerji maliyetlerini ve çevresel etkileri azaltmak ve sağlamak için IoT teknolojilerini kullanıyor Güvenlik, yolcu memnuniyetini arttırmanın yanı sıra.

  • Margaret Rouse  :Sizce en akıllı ev teknolojileri hangileridir? Niye ya?Tartışmaya Katılın

Akıllı evde kullanılan aynı akıllı teknolojilerin çoğu, aydınlatma, enerji, ısıtma ve iklimlendirme ile güvenlik ve bina erişim sistemleri dahil olmak üzere akıllı binalarda kullanılmaktadır.

Örneğin, akıllı bir bina bir odada kaç kişinin bulunduğunu tespit eden sensörleri kullanarak enerji maliyetlerini düşürebilir. Sensörler tam bir konferans salonunu tespit ederse sıcaklık otomatik olarak ayarlanarak soğuk hava verilir veya ofisteki herkes gün boyunca eve giderse sıcaklığı kısar.

Akıllı binalar aynı zamanda akıllı şebekeye de bağlanabilir . Burada akıllı bina bileşenleri ve elektrik şebekesi birbirleriyle “konuşabiliyor” ve “dinleyebiliyor”. Bu teknoloji ile enerji dağıtımı verimli bir şekilde yönetilebilir, bakım proaktif olarak yapılabilir ve elektrik kesintilerine daha hızlı bir şekilde yanıt verilebilir.

Bu avantajların ötesinde, akıllı bina, bina sahiplerine ve yöneticilerine öngörücü bakımınyararını sağlayabilir . Örneğin, kapıcılar, kullanım sensörleri sabunu veya kağıt havlu dispenserleri düşük olduğunda monitör tuvalet malzemelerini yeniden doldurabilir. Veya bina soğutma, asansör ve aydınlatma sistemlerinde bakım ve arızalar tahmin edilebilir.

İç Mimara İhtiyacınız mı var?

İlgili Mesajlar
DekorasyonMimariModaStillerTarihTrendler

HOLLYWOOD REGENCY EV DEKORASYONU

HOLLYWOOD REGENCY NEDİR? Hollywood Regency Bazen de Regency Moderne olarak da bilinen…
Daha fazla oku
DekorasyonMimariModaTrendler

En İyi Aydınlatma Tasarımı Önerileri

İyi aydınlatılmış bir alan, girerken hemen fark edeceğiniz bir şeydir.Harika bir…
Daha fazla oku
MimariModaTrendler

Ne Kadar Kumaş Gerekir?

İç mimari projeler de metraj hesaplaması çok önemlidir.Her zaman yenisini almaktansa güzel…
Daha fazla oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir