DekorasyonGenelStiller

Oryantel Tarzı İç Mimari Dekorasyon Stili

Arap tarzı, lüks, sofistike, masal anlamına gelen, oryantal iç dekorasyonun yönlerinden biridir. Tüm Oryantal sanatlarında olduğu gibi, üç temeli var. Bu, İslam’ın öngördüğü kurallara, asırlık geleneklere ve insan yapımı iç ve dekorasyon eşyalarına bağlı kalmanın kesin bir gözlemidir. Arap iç tasarımı yaşam tarzının bir ifadesidir.

Doğu iç mekanının temel temeli lüksün kendisi değil, sanatçıların görünüşünü yaratma kabiliyetidir. Yeteneklerinin de yardımıyla, odaları, mal sahibinin servet izleniminin gerçek boyutları aştığı şekilde tasarladılar.
Arapça İç Tasarım Stili. İslam Geleneklerinin Dokunuşu

Bütün Arapların ve Müslümanların ana kitabı olan Kuran, tüm canlıları tasvir etmeyi, daha doğrusu Tanrı’nın yarattıklarını yasaklar. O zamandan beri Arap içlerinde resim ve heykel yok. Sanatçılar, çeşitli ve karmaşık kalıpların oluşturulmasında kendilerini ifade eder. Çoğunlukla, bu gerçek olmayan bitki örtüsü ile dolanmış geometrik bir kalıptır. Bu tür resimler, çok sayıda küçük elemanın varlığı ve net çizimleri ile karakterize edilir.

Arabeskler aynı zamanda orijinal çizimden kelimeler ve mektuplar yaratan Kuran metinlerinden de yaratılmıştır. Metinler, daha fazla beceri gerektiren süsleme ile iç içe geçebilir. Resmin arka planı doymuş bir tonda. Çoğu zaman kırmızı , koyu kırmızı, zümrüt, turkuaz , yeşil ve mavidir.

Duvarların ve tavanın tüm yüzeyi desenlerle kaplıdır. Ve ayrıca sütunlar , mobilyalar, halılar, yastıklar. Arap tarzındaki iç mekanda neredeyse hiç boş, tek renkli koltuk yok.

Ataların gelenekleri

Arap kabileleri göçebe bir yaşam tarzı yarattı. İç mekanda doğaçlama bir çadır, halı, döşeme ve farklı türde, ebat ve renklerde çok sayıda yastıkla yansıtılabilir.

Penceredeki perdelerin Oryantal deseni ve parlak olması gerekir. Çok sayıda kumaş var ve sivri bir kemer oluşturan katlanmış ve bir kordon ile düğümlenmiştir. Geniş pencere açıklığının üst kısmı lambrequins ile süslenebilir.

Yatağın üzerindeki yatak odasında, iplikler veya yoğun yoğun yeşil, turkuaz veya bordo renklerde kumaştan yapılmış, kenarları yaldızlı desen formunda süslenmiş bir çadır şeklinde bir gölgelik yapabilirsiniz. Oturma odasında bir kanepe veya osmanlı üzerine inşa edilebilir.

İnsan yapımı ürünler

Arap tarzı iç el yapımı eşyalarla doldurulur. Bunlar, her şeyden önce halı. Bazılarının, özellikle ipek olanların maliyeti, onbinlerce dolar olarak tahmin edilmektedir. Zanaatkarlar düğüm atıyor, sanatçının çizimini tekrar ediyor, konuları değiştiriyor ve başyapıtlar yaratıyorlar. Halılar genellikle tüm zemini kaplar ve duvarlara asılır, kanepeleri ve sedirleri kaplar.

Arap ahşap mozaiği tüm dünyada bilinir. Tahta parçalarını kesin bir şekilde kesin, doğru geometrik şekil ve ondan toplanan bir desen duvarın bölümlerini kaplar, mobilyalara sütunlar veya süsler. Taban çoğunlukla koyu mavi ya da diğer geleneksel renklerden oluşuyordu. Süslemenin kendisi sedefle kaplıydı.

Kakmalar her yerde bulunur. Altın, bronz, fildişi, sedef annesi bunun için kullanılır. Oluklar ağırlıklı olarak mavi boya ile doldurulur.

Modern bir dairede Arap tarzı yaratmak

Doğu’nun havasını yaratmak için tüm iç mekanı yeniden yapmak gerekli değildir. Arap evlerinde yerleşik olan birkaç ana unsuru ayırt etmek mümkündür. Bunlar neşter kemerleri, halılar, yastıklar , Fas fayansları , aydınlatmalardır. Ancak bu stile özgü tüm unsurları detaylı olarak ele alacağız.

Arap tarzında bir dairede, bu stile göre sadece bir oda düzenlemek daha iyidir. Yerden başlamalısın. Doğuda taş döşemeler ev sahiplerini sıcaktan kurtarıyordu. Döşemelerin altına sıcak bir zemin sistemi koymak zorundayız, böylece soğuk mevsimde odanın tabanı serin olmaz. Bu nedenle, ahşap kaplamanın tüm yüzeyini tek bir büyük halıyla ya da farklı boyutlarda birçok kaplamayla kaplayabilirsiniz. Her şey odanın alanına göre değişiyor.

Duvarlar oryantal desenli kumaşlarla kaplanmıştır. Kırmızı, mavi ve yeşil tonlarının koyu renkleri tercih edilmelidir. En uygun çizim altın veya sarıdır. Bir seçenek olarak, resim kullanabilirsiniz. Karanlık bir arka plan üzerinde daha açık renklerle bir Arapça desen boyayın. Duvar kağıdı seçimi mağazalarında uygun desen seçmek ve sadece bunu uygulamak için izin verir. Duvar kağıdının görünür bağlantılar olmadan yapıştırılması gerektiğini unutmayın.

Duvardaki halılar da uygun olacaktır. Uygun çizim stili ve koyu kırmızı tonlarında bir arka plana sahip yün ve yün karışımı ürünler tercih etmeyi tercih edin. Bu tür halılar makul bir değere sahiptir ve Doğu atmosferini yaratmaya yardımcı olacaktır.

Arap tarzı kemerler ve sütunlar karakteristiktir. Bu, büyük bir odanın imarında da size yardımcı olacaktır. Oda küçükse, pencerelerin ya da bitiş duvarlarının yanına sadece yarım sütun ya da figürlü nişler yapabilirsiniz.

Yüksek bir tavan kirişler ve resimlerle dekore edilecektir. Düşük bir – küçük hafif geometrik desenli duvar kağıdı ile veya pürüzsüzlük veren bitirme macunu kullanmadan basitçe sıvalı. Arapça iç mekanda doku çok önemlidir.

Mobilya

Odanızı Arap tarzında dekore ediyorsanız, tüm sandalyeleri ve koltukları, ayrıca hacimli dolapları ve yemek masalarını da çıkarın. Bu nesneler Doğu halklarına yabancıdır.

Doğu iç kısımda bir parça mobilya var. Her şeyden önce, çeşitli yastıklar ile geniş kanepeler ve sedirler. Masalar düşük, standart olmayan ahşaptan yapılmış ve kakmalarla süslenmiş formlardır. Genellikle büyük tepsilere benziyorlar. Bu tür masalarda minderlere oturmak alışılmış bir durumdur.

Dolaplar varsa, o zaman hafif, narin. Duvarda niş kullanılan eşyaların depolanmasında çoğunlukla oyulmuş desenlerle ahşap pencereler kapatılmıştır.

Aydınlatma armatürleri

Arap iç aydınlatma armatürleri çok ve farklı biçimlerdedir. Ana şart, yumuşak, sarımsı, oldukça sessiz aydınlatma sağlamalarıdır. Dövme avize yüksek tavanlı oturma odasında anahtar fikstür olabilir. Veya bronz abajurlardan basılmış açık delikli bir avuç lamba yerleştirebilirsiniz. Duvarlarda çok sayıda küçük aplik yer bulacaktır.

Aksesuarlar

Onların listesi çok büyük. Bu bize doğudan gelen tüm eşyalardır. Bunların arasında yüksek boyunlu bronz sürahilerden basılmış nargile, dövme kuş kafesleri, satranç bulunmaktadır. Çeşitli boyutlarda vazo ve sürahiler, desenlerle boyanmış. Büyük kıyılmış ve oyulmuş yemekler, fıçılar.

Yaratmak isteyenler için

Eğer kendi ellerinizle bir şeyler yaratmak istiyorsanız, o zaman Arap stilinde bir iç mekanda kendinizi ispatlayacak bir yere sahip olacaksınız. En basit şey, kumaşı renk, desen ve dokuya göre tutan çok sayıda yastık oluşturmaktır. Kenarları çevresine örgü ile kırpılabilirler.

Pencereyi bir tür çadırın içine çevirin. Lambrequins oluşturun veya düzeltin; perdeleri güzel bir şekilde toplayın, birbiriyle eşleşen iki kumaşı alarak, kabloları unutma. Yatağın veya kanepenin üzerindeki kanopinin üstü tavana tutturulabilir.

Alçı panelin tabanını keserek sivri bir kemer oluşturabilir, ince bir macun ve boya tabakası ile kaplayabilirsiniz. Kontrplaktan bir dolap veya perde için açık kapılar oluşturun.

Resim desenlerine gelince, fantazinin sınırı yoktur. Sadece bir dizi kural izleyin. İlk önce, geometrik bir desen çizin ve daha sonra tüm detayları açıkça çizerek, çiçek süsleme ile süsleyin. Canlı bitkileri kopyalamayın, kendinizinkini yapın.

İlgili yazılar
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Minimalist İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır? 

Devamını Oku
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Rustik İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Devamını Oku
DekorasyonGenelTeknoloji

Antre koridorunu tasarlarken dikkate almanız gereken bazı ipuçları

Depolama: Antre koridorunda yeterli depolama alanı sağlamak önemlidir. Ayakkabılar, ceketler…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir