DekorasyonModaStiller

Modern Tarzı Dekorasyon İç Mimari Stil

ic mimari
ic mimari

Çağdaş ve modern arasındaki farkları belirlerken, modern tasarımın neyle ilgili olduğunu tanımlayalım. Modern iç tasarım stilleri birçok farklı enkarnasyondan oluşur ve tanımlanmasında biraz daha karmaşık hale gelir. En basit anlamıyla, modern tasarım, modern sanat akımlarının bir evin iç kısmına yansıması anlamına gelir.

Çağdaş ve modern arasındaki farkları belirlerken, modern tasarımın neyle ilgili olduğunu tanımlayalım. Modern iç tasarım stilleri birçok farklı enkarnasyondan oluşur ve tanımlanmasında biraz daha karmaşık hale gelir. En basit anlamıyla, modern tasarım, modern sanat akımlarının bir evin iç kısmına yansıması anlamına gelir.

İskandinav ve Alman mimarisi ve tasarımında kökleri olan modern tarz kavramları kesinlikle zahmetsiz ve basittir. Mobilyalar ve dekor nötr malzemelerin ve toprak renklerinin kullanımına odaklanırken, gereksiz ayrıntıları ortadan kaldırır. Ve çağdaş iç tasarım stilleri söz konusu olduğunda, renklerin etkilerini görebilirsiniz. Bununla birlikte, modern iç tasarım stilleri ile odak, monokromatik renklerin ve beyaz badanalı odalar arasında ayarlanmış desenli kumaşların kullanımına odaklanmıştır.

ÇAĞDAŞ VE MODERN

çağdaş vs modern tasarım

Çağdaş ve modern tasarım arasındaki farkları tanımlayan temel görünüm, öğeler ve işaretler.

  • Modern tasarım, ahşap ve toprak dostu unsurlara sahiptir. Düzenli bir görünüm ve his sağlamak ve mekanı klinik hissetmekten korumak için, modern iç tasarım stilleri, doğal materyallerin önemli bir karışımını kullanma eğilimindedir. Bunlar arasında taş, ahşap ve deri – suni veya orijinal. Çağdaş iç tasarım stilleri, doğal malzemeler kullanmaya benzer bir kavramı benimserken, bunlar genellikle beton, çelik ve diğer endüstriden ilham alan unsurlarla eşleştirilir.
  • Modern dekoratif parçalar ayarlanmış bir işleve sahip olma eğilimindedir . Modern tasarımda kullanılan dekoratif parçaların çoğu genellikle bir amaca sahiptir; çağdaş iç tasarım stillerine sahip dekorlar daha çok form ve estetik çekiciliğe odaklanır.
  • Çağdaş stil kavramı daha akıcıdır . “Çağdaş” terimi “şu an yaşamak” anlamına geldiğinden, bu stil daha akışkan ve sürekli gelişmektedir. Bunlar eklektik havayı tasarlar, çünkü farklı dönemlerden ilham ve stil ipuçlarını alma eğilimindedir. Öte yandan, modern bir tasarım konsepti, minimalizm, denge ve temiz çizgilerin katı bir biçimini izler.
  • Modern mekanlar genellikle keskin ya da soğuk değildir. Modern tasarımın minimalizme odaklanmasına rağmen, modern mekanların çoğu soğuk veya keskin tonlar gerektirmez. Bunun yerine, bol miktarda doğal ve sıcak nötr ile doldurulur. Çağdaş iç tasarım stilleri ise monokromatik siyah ve beyaz gibi cesur bir keskinliğe sahiptir, ancak renk tekerleğinde bir uçtan diğerine kayabilir.
  • Çağdaş mobilya tasarımları biraz eğridir . Her ne kadar modern tasarım mobilyalar düz ve güçlü çizgileri tercih etse de, çağdaş mobilyanın tasarım konseptleri siluet olarak daha organiktir.  C tasarlanmış mobilyalar ontemporary genellikle taze bir görünüm ve his ile konfor ve sofistike bir karışımıdır. Nikel, paslanmaz çelik ve krom gibi metaller de çağdaş bir tarza sahip olan mobilya parçaları arasında popülerdir.
  • Modern tasarım renkleri toprak tonlarına sahiptir . Renk paletleri çağdaş ve modern tasarımın en belirgin unsurlarından biridir. Çağdaş iç tasarım stilleri daha sert siyah-beyaz ve gri renkte bir yapışmaya meyillidir. Başka renkler getirilebilir, ancak bu renkler genellikle indigo, kırmızı ve turuncu gibi saf ve doymuş tonlardır. Bununla birlikte, modern tasarım renkleri doğal tonlara odaklanma eğilimindedir ve turkuaz, kahverengi, pas ve yeşillik tonları içerir.

Çağdaş iç tasarım stilleri sonsuza dek en son gelişmelere dönüştüğü için, modern tasarımda kullanılamayan çeşitli unsurları seçme eğilimindedir. 

Ek olarak, hem çağdaş hem de modern tarz kavramları, geometrik öğelerin kullanımından zevk alır; bu nedenle tasarım kavramları genellikle birçok yönden benzerdir. Modern bir odada, geometrik bir aydınlatma armatürü olabilirken, çağdaş bir odada beyaz tavana karşı bir dizi açık kirişe monte edilmiş büyük ölçekli bir heykel aydınlatma armatürü olabilir.

BENZERLİKLER NELERDİR?

çağdaş vs modern iç tasarım mutfak

Çağdaş ve modern tasarım arasında hangisinin daha popüler olduğunu söylemek zor, çünkü günümüzün çağdaş iç tasarım stilleri modern iç tasarım stillerinden önemli notları içeriyor. Aslında, modern çağdaş iç tasarım ve mevcut çağdaş tasarımlar, her iki tasarım da temiz ve şık çizgiler içeren basit, minimal ve düzenlenmiş bir görünüm tercih ettiği için birçok benzerliğe sahiptir. Çağdaş ve modern tasarım arasında paylaşılan en yaygın benzerlikler şunlardır.

  • Estetik hem minimaldir. Her iki tasarım da temiz mimari çizgilere ve sıfır parlamaya sahip. Sofistike ve zamansız bir şıklığı sergileyen basit mimari tasarımlara sahiptir.
  • Her ikisi de açık bir alan hissine sahiptir . Genişlik hissi yaratmak için, hem çağdaş hem de modern iç tasarım stilleri açık kat planı konseptini benimsemiştir. Bu konsept için mutfak sıklıkla yemek odasıyla, oturma odası ise mutfakla birleşir. Bu, aynı anda havadar ve konforlu bir yaşam alanı sağlar.
  • Her iki stil de süslü tasarımları tercih etmez . Hem çağdaş hem de modern tasarımlar, kullanımdan veya ağır elemanlardan ve süslü tasarımlardan uzak durma eğiliminde olduklarından, basit ve düzenli bir görünüm tercih ederler.
  • Mobilyalar açık bacaklara sahiptir . Hem çağdaş hem de modern tarz için kanepeler, sedirler ve sandalyeler gibi mobilyalar çıplak ayaklar ve ince tabanlar sunma eğilimindedir. Her iki stil de açıkta kalan cam ve metaller gibi yansıtıcı yüzeylere sahip mobilyalara dikkat çekiyor. Metal tabanlı son masalardan mimari kirişlere ve geri kazanılmış ahşap masa tablalarına kadar hem çağdaş hem de modern mobilyalarda bol miktarda doğal ahşap malzeme bulacaksınız.

Gerçekten de, çağdaş ve modern tarz arasında bu terimlerin neden iç tasarım dünyasını göz önünde bulunduran acemiler için bir karışıklık kaynağı olarak bulunduğunu açıklayan birçok benzerlik ve örtüşen unsur vardır.

Çağdaş ve modern tasarım karmaşası, günümüzde tüm sanat türleri için sınırsız bir kurallar dizisi olmadığı için devam etmektedir. Bu karışıklığın bir kısmı da yüzyıl ortası modern tasarımın unsurlarının geç saatlerden itibaren çağdaş tasarımlara dahil edilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Seçtiğiniz tasarım tarzından bağımsız olarak, Altuncu iç tasarımcılar, evinizin iç tasarımını çağdaş veya modern bir görünümle titizlikle gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

Modern Tarz için İç Mimara İhtiyacınız mı var?

İlgili Mesajlar
DekorasyonMimariModaStillerTarihTrendler

HOLLYWOOD REGENCY EV DEKORASYONU

HOLLYWOOD REGENCY NEDİR? Hollywood Regency Bazen de Regency Moderne olarak da bilinen…
Daha fazla oku
DekorasyonMimariTarihTrendler

İnstagram Adreslerimiz

View this post on Instagram #dekorasyonönerileri #dekoratifurunler #icmimar #dekor #new…
Daha fazla oku
DekorasyonMimariModaTrendler

En İyi Aydınlatma Tasarımı Önerileri

İyi aydınlatılmış bir alan, girerken hemen fark edeceğiniz bir şeydir.Harika bir…
Daha fazla oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stiller

Minimalist Tarzı Dekorasyon İç Mimari Stil

Okumaya Değer...