DekorasyonGenelStiller

Vintage Tarzı İç Mimari Dekorasyon Stili

Rahat, zarif, romantik – Dairelerin, evlerin, ofislerin ya da dükkanların klasik iç tasarım stili, uzun süredir tanıdık gelen kısıtlama, zerafet ve antika atmosferidir. 

Modern ev tasarımı için klasik iç mekan, antika eşyalardan, geçen yüzyılın başlarında satın alınan sevimli biblolara kadar eskilerin zarif sadeliğini takdir edenler içindir. Bu, eski moda mobilyaların ve ıvır zıvırların cazibesi, mekan ve ışığın uyumu, akıllı tasarım, çünkü apartman, ev veya oda güzel ve şık olmalı ama aşırı yüklenmemeli ve darmadağın olmamalıdır.

Vintage stil özellikleri

1-Mobilya

Vintage tarzı mobilya, tarihe sahip bir mobilyadır. Gerçekten eski antika veya simüle, birkaç kritere uyması gerekir:

 • Sadece doğal malzemeler: ahşap ve döşemelik kumaşlar;
 • Doku önemlidir: pürüzsüzlüğü tamamlamak için odun parçalarını öğütmeye gerek yoktur;
 • Hurdalar, çizikler, çatlaklar organik görünecek;
 • Dövme elemanlar, ahşap oymacılığı, bronz ya da pirinç aksesuarlar da önemlidir;
 • Antika mobilyalar – gardırop, başucu masaları ve çekmeceli ve oyma kulplu sehpalar. Ahşap çerçeve ve yuvarlak oyulmuş ayaklı yumuşak sandalyeler ve kanepedir. Yüksek sırtlı bir sandalye ve büyük bir yemek masası; oyulmuş veya geri dövme ile büyük bir yatak.

Tekstil

 • Vintage tarzı perdeler uzun, incelikle döşenmiştir. Kablolar veya karşılık gelen klipslerle süslenebilirler. Genel iç tasarıma bağlı olarak, oldukça parlak veya bastırılabilirler: düz duvarlar – parlak perdeler ve bunun tersi. Perdeler çiçek bir tasarımla süslenebilir veya tek sesli olabilir.
 • Dekoratif dantel peçeteler masaya ve başucu masalarına organik olarak bakacaktır.
 • Döşeme ya arka plana uyuyor ya da biraz daha parlak. Çiçek döşemeli mobilyalar gölgesiz duvarlı bir odada oldukça uygundur.
 • İç mekan, çiçek desenli ve gizli halıya sahip dekoratif yastıklarla uyumlu bir şekilde tamamlanmaktadır.

Bitirme ve dekor

 • Duvar dekorasyonu iki türde olabilir: düz düşük tuş tonlu duvar kağıdı ya da yeterince çekici çiçek desenli duvar kağıdı.
 • Tavan ince pürüzlülüğü olan beyaz (sıva) veya çatlak ve çizikli ahşap olabilir. Sıva, sıva tavanına oldukça organik bakacaktır.
 • Ahşap zemin tercih edilir. Linolyum mutlaka duvar kağıdı maç için büyük bir halı altında gizlenmiş olmalıdır.
 • Duvarlar siyah beyaz fotoğraflarla süslenebilir. Zarif ahşap oyma çerçevelerde Vintage tarzı süslemeler ve resimler yeterli olacaktır.
 • Vintage tarzı dekorasyon, çiçek olmadan mümkün değildir (hem desen hem de doğal). Odalarda seramik veya cam vazolara yerleştirilebilirler. Saksı bitkileri de uygun olacaktır.
 • Eski şeyler (müzik kutuları, antika saatler, eski lambalar ve avizeler, saç tarakları, şamdanlar, vazolar, kitaplar, çerçeveler, figürinler) özel atmosferi yaratmanıza yardımcı olacaktır.
 • Bütün bunlar bir bit pazarından, antika dükkanından ya da yaşlı akraba veya arkadaşlarınızdan satın alınabilir.
 • Kutular, kitap kapakları ve hatta çekmeceler veya dolap kapıları Vintage tarzında dekupajla süslenebilir – açık, zarif, siyah beyaz veya açık kahverengi resimler (çiçekler, yusufçuklar, hayvanlar, çocuklar) veya gazete kupürleri, etiketler, rozetler aşınma izleri, çatlaklar.
 • Büyük, ayrıntılı bir çerçevedeki büyük ayna herhangi bir odayı tamamlayacak ve yenileyecektir. Yatak odasındaki iskele camına, oturma odasındaki manto üzerine, banyodaki lavabonun üstüne, mutfakta duvarın üzerine yerleştirilebilir.

Tarzın ortaya çıkış tarihi

Bu tarz yanlışlıkla “mevsimsel” olarak nitelendirilmemiştir. Sonuçta “ bağbozumu ” kelimesi şarapçılıktan gelir, burada “en yüksek kalitede şarap”, “uzun süre maruz kalan şarap” – mevsimsel, pahalı, özel .

Bu tarz, ilk olarak sanatta (müzik) ve modada, daha sonra iç tasarım alanında oldukça kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Vintage, modaya XX yüzyılın 90’lı yıllarda girdi ve hemen Amerika’yı ve Avrupa ülkelerinin çoğunu ele geçirdi.

Bu tarzın özü, o dönemin moda trendlerini yansıtan, geçmiş yılların orjinaline hitap etmektir. Vintage iç tarzında açık bir alan düzenlemesi kuralları yoktur. Tarzdan ziyade üslup yönünden daha fazla: vintage iç mekan tarzı, eski çağın özel cazibesini göstermeyi ve antika, yaşlı ve modern mobilya ve dekoru birleştirerek rahat bir atmosfer yaratmayı hedefliyor.

– Vintage’in 30 yaşından küçük olmayan ve 60 yaşından büyük olmayan şeylerden oluştuğu ve Retro tarzının XX. Yüzyılın ilk yarısında yaratılanlarla ilgili olduğuna inanılıyor. Bu, moda dünyasından gelen oldukça geleneksel bir bölünmedir.

Düşük anahtar renklerin ve arkaik motiflerin gizli çekiciliği, Vintage iç mekanını Provence tarzıyla (Fransız country tarzı) birleştiriyor : eski mobilya, pastel renkler, doğal malzemeler. Bununla birlikte, bazı farklılıklar vardır: örneğin Provence, deniz temasını ve horozların görüntülerini (Fransa’nın simgesi) tamamlama eğilimindedir.

Modern Vintage iç

Vintage iç mekan sadelik ve ayrıntılandırma, güzellik ve rahatlık, rahatlık ve zerafettir.

 • Evin içindeki Vintage tarzı konfor, huzur, düzenlilik ve orantı hissi demektir.
 • Mutfağın iç kısmındaki klasik tarz, şık bir şekil, eski moda ev gereçleri ve ahşap masa ve sandalyeler, cam kapılı geniş bir dolap, bol miktarda rahat tekstil (çömlekçiler, peçeteler) ve seramik detaylar (kaseler, tabaklar).
 • Vintage tarzında yaşamak – şıklık ve sadelik, eski moda ve ölçülü renkler, ferforje lambalar ve avizeler, yaldızlı çerçevelerde açık veya cam raflı bir kitaplık, resimler veya fotoğraflar; antika mobilyalar, aynı zamanda lüks ve sade.
 • Vintage iç tarzdaki yatak odası – konfor ve lüks, şıklık ve parlak tonlar. Masif yatak (muhtemelen gölgelikli), aynalı tuvalet masası, dekoratif yastıklar, seramik vazolar, figürinler, kristal vazolar ve parfüm şişeleri, mumluklar, mücevher kutuları ve kozmetikler. Vintage yatak odası tasarımı, eski moda lüks ve modern konforun, şıklığın ve göze çarpmayan sadeliğin yetkin bir birleşimidir.

Vintage tarzı daire rahat ve güzel. Ancak, bu tarz sadece yaşam alanlarında uygun değildir. Vintage tarzında mağaza tasarımı – romantik, saygın, zarif – mobilya, giyim, aksesuar mağazaları için sipariş edilebilir.

Bir Vintage iç tasarım tarzındaki ofis antika satan bir şirkete yakışır. Bu tarz, faaliyetleri seyahat, lüks binaların satışı veya eski eski model araba satışıyla ilgili olan şirketlerin ofis yöneticileri için idealdir.

İlgili yazılar
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Minimalist İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır? 

Devamını Oku
DekorasyonGenelStillerTeknolojiTrendler

Rustik İç Mimari Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Devamını Oku
DekorasyonGenelTeknoloji

Antre koridorunu tasarlarken dikkate almanız gereken bazı ipuçları

Depolama: Antre koridorunda yeterli depolama alanı sağlamak önemlidir. Ayakkabılar, ceketler…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir